| Mihaela2729 a întrebat:

Buna, am 17 ani jumate si din mai vreau sa ma inscriu la scoala de soferi. va rog sa mi spuneti ce trebuie sa invat, sa-mi recomandati carti si site uri.
multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa inveti legislatia rutiera.
Pentru aceasta n-ai neaparat nevoie de carti, trebuie sa studiezi in principal OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare aprobat prin HG 1391/2006, ambele cu md. si compl. ulterioare si apoi infractiunile la circulatia rutiera din Codul penal si Ordinul MAI nr.268/2010 privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.
Dupa ce le studiezi pe acestea poti face chestionare pe drpciv.ro, este site-ul oficial al Directiei de permise.

| Violleta2022 a răspuns:

La ascoala de soferi te poti inscrie DUPA implinirea varstei de 17 ani si 9 luni, practic cu maxim 3 luni inainte sa implnesti 18 ani, asa spune legea.
Examnele de soferie (test computerizat si traseu) se pot sustine numai DUPA implinirea varstei de 18, asa cum este legal.

| KR0N5TADT a răspuns:

Învață Legislația Rutieră și să conduci corect. Orice altceva este absolut inutil și te va încărca peste măsură. Atenție mare la alegerea instructorului. Mulți dintre ei sunt niște cretini cu acte în regulă. Caută recenzii despre ei pe net și discută eventual cu foști elevi ai lui. Succes.