| sergiuucu218 a întrebat:

Bună!
Am avut rezidență în Germania pana în 12.01 2023.
Am plecat în România, am adăugat o categorie la permis și m-am întors în Germania în 15.08. 2024.
Mi s-a reținut permisul fiind nevalabil.
Este corect?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de ce au spus ca nu este valabil pe teritoriul Germaniei.
Un permis de conducere eliberat in Romania este valabil intr-o multime de tari din lume, inclusiv in toate tarile europene, mai ales in cele din UE.
Pentru ce motiv au spus ca este nevalabil?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil permisul sa nu fie valabil in Germania, unde este retinutr in Germania sau in Romania? Sau ai incalcat tu regulile de circulatie in Germania ai trecut pe rosu? Tu sti ce ai facut de ti au luat permisul.

| sergiuucu218 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am depășit limita de viteza, mi sa suspendat o lună, și la sfârșitul perioadei de restricție în loc sa îmi vină permisul a venit o citație în care zice ca nu e valabil pe teritoriul germaniei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sergiuucu218):

Pai da deoarece permisul este eliberat de Români, tu trebuie sa ai permis eliberat de nemți dar pentru asta trebuie sa faci scoala de soferi in Germania, asta presupune sa stii bine limba germana scris citit, si sa ai bani sa platesti scoala de soferi.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de circumstanțe.

| sergiuucu218 explică (pentru mihai69):

Detaliază, te rog

| mihai69 a răspuns (pentru sergiuucu218):

Tu primul. În ce circumstanțe ți-a fost ridicat permisul? Cine și de ce a făcut-o? Ce scrie în p.v?