| anonim_4396 a întrebat:

Am dat sala pe in august 2015 si proba de traseu in 5 octombrie, din unele motive nu am mai dat examenul si as vrea sa stiu daca trebuie sa mai dau inca o data sala sau e valabila pana in august? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai trebuie sa sustii testul teoretic dar scoala de conducere este valabila numai 1 an de la terminare. Daca nu sustii sau nu reusesti la testul practic in aceasta perioada va trebui sa repeti scoala, conform Ordinului MAI nr.26/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
""Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
(5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."

| Ionuţ_Adrian_2000 a răspuns:

Nu mai trebuie sa dai sala inca o data din cate stiu!winking