| razvyp19 a întrebat:

Am fost prins cu numere rosii expirate, am ramas fara permis 90 de zile si cu dovada pe 15 zile.Am dat si o declaratie.La ce sa ma astept? imi vine amenda acasa sau voi fi chemat la tribunal? Ce se va intampla?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este infractiunea de punere in circulatie si conducere a unui autovehicul neinmatriculat, citez:
"ART.85. (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
Vei fi chemat la procuror. Acesta poate decide trimiterea in judecata sau aplicarea art.18^1 Cod penal, respectiv sa considere fapta cu pericol social redus si sa aplice o amenda administrativa de la 10 lei la 1.000 lei.

| razvyp19 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu sti cam cat dureaza pana voi fi chemat.Vad ca esti bine informat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvyp19):

Asta n-as putea sa spun exact. S-ar putea ca prima data sa fii chemat la politie si abia apoi la procuror, oricum procurorul decide daca ia o masura administrativa sau te trimite in judecata. Cand vei fi chemat depinde de incarcatura politiei si procurorului, totusi ca sa dau o perioada estimativa as zice ca intre o luna si 5 luni.

| razvyp19 explică (pentru Ioandelasal):

Ok.Multumesc esti de mare ajutor. Sper sa primesc o administrativa, si nu ceva mai rau.Acum sa vad ce o sa se intample o sa te anunt in timp daca esti interesat.Inca o data Mare Multumesc!