| Robert_Robi_1995 a întrebat:

Ce se intampla daca savarsesti aceeasi fapta in 4 luni? de ex : eu am doua dosare penale pentru numere expirate, si circulam doar cu dovada de circulatie.(nu imi venise hotararea cazului acasa) si m-a oprit un al doilea echipaj de politie si mi sa intocmit al doilea dosar penal, si din care la primul dosar mi-a venit rezultatul 100 de lei cheltuieli de judecata si permis retinut 3 luni, si dupa caz o sa imi vina si raspunsul la al doilea dosar o sa stau iar 3 luni de zile pe dreapta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea ca, in al doilea dosar, sa fii condamnat penal, pedeapsa fiind amenda penala sau inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii.

| express11 a răspuns:

3 luni la al doilea? nu cred. poate ti-l anuleaza si iti da cu suspendare puscarie, fiind recidivist...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil vei fi condamnat la vreo pedeapsa cu inchisoare cu suspendare fiind recidivist. Circulatia cu masina neinmatriculata este infractiune.

Ideal ar fi sa iti anuleze si permisul ca meriti

| Danzell a răspuns:

Deciziile sunt cumulative. adica permisul este retinut pentru durata totala decisa.

in functie de ce se decide, se poate adauga si spor de pedeapsa, si chiar pierderea permisului de conducere

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Danzell):

La primul dosar penal, am fost scos de sub urmarire penala, faptul ca nu se considera penal. eu cred ca nu este cazul sa imi fie anulat permisul pentru ca nu eram baut sau am provocat vreun accident.

| Gogoasa24 a răspuns:

La puscarie cu tine papa