| Erika100 a întrebat:

Buna.Am o întrebare care ma înnebunește de câteva zile, am căutat peste tot informații dar nu găsesc niciunde, răspunsul sau explicația de care as avea nevoie, sper ca măcar aici va fi cineva cât de puțin documentar care își poate măcar da cu părerea și ma ajuta. Sunt de câteva luni (3-4 ) in Marea Britanie, sunt însărcinată in 8 luni și curând se apropie momentul sa nasc.Acum sa Revenim la problema care o am și nu știu ce se va întâmpla. Eu in urma cu o luna mi-am pierdut toate actele (Pașaportul, Buletinul încât și certificatul de naștere, stau la niște prietene, adică casa nu este a mea și nici măcar închiriată de mine și nu am loc de munca, pentru ca nu am reușit sa obțin rezidenta sau actele de care aveam nevoie ca sa ma pot angaja, ținând cont ca acum Marea Britanie e in Brexit și ai nevoie de aceste documente ca sa prestezi un job. Intrebarea mea cea mai mare care ma îngrozește acum este dacă neavând nici un act de identitate, liceu de munca sau casa, statul britanic îmi poate lua copilul? Sau voi putea scoate măcar copilul fin spital dacă nu ma pot legitima neavând acte? Va rog sa-mi dați un raspun. Mulțumesc din suflet

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu îți va lua copilul. Dar fără acte ai probleme personale mari, căci fără identitate nu te poți interna în spital. Așa că la ambasadă sau la consulat cere refacerea actelor.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Un lucru e 1000% sigur. NU ITI VA LUA COPILUL.
Lipsa actelor nu constituie o crima. Si nici inabilitatea ta de-a crește copilul.
Du-te la ambasada Romaniei și cere o dovada de identitate.