| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o întrebare dacă soțul are niste rate pe care acum i le retrage din salar de ce s-a pus propire și pe cont unde intra doar alocația de stat și ccc,salarul îl primește cash, se poate pune propire pe cont in situația aceasta, va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ratele neplatite ale sotului, care sunt in executare silita, se poate pune poprire pe toate veniturile lui si pe conturile din banci.
In schimb nu se poate pune poprire pe alocatia de stat pentru copii, aceasta nu este a sotului ci a copilului/copiilor.

| johnnny123 a răspuns:

Nu explici foarte bine situatia.

Ratele i se retrag din salariu pentru ca asa a fost contractul, sau pentru ca nu si le-a platit, a fost dat in judecata si acum este executat?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asa fac bancile. Cu cativa ani in urma am gestionat un proces al unui barbat care primea salariul pe card. Avea imprumut bancar mare. Din motive obiective la un moment dat nu a mai putut plati la timp ratele in integralitatea lor. Bancaunde avea imprumutul, prin executorul ei i-a pus poprire pe jumatate din salariu. Deoarece salaiul il primea la alta banca, i-a fost oprita jumatate suma din ce primea pe card, inclusiv din alocatia pentru copii. Executorul trimite la toate bancile ordinul de poprire. Barbatul mai primea un sfert din salariu si jumatate din alocatie. L-am ajutat sa deschida actiune in instanta de contecios si dupa aproape un an a primit banii inapoi.
Nu pot sa-ti spun cum sa procedezi, deoarece nu stiu ce reprezinta ccc.

| Tonloredana a răspuns:

Întrebarea este dacă se poate pune propire pe alocația de stat și ccc