| anonim_4396 a întrebat:

Buna.Am o întrebare.In viitor ar putea fi un război SUA-China.In caz de va fi acesta se va desfășura pe teritoriii gen SUA sau in Pacific.Adică in timpul războiului cei care locuiesc in SUA ar trebui sa plece in alta țara sa poata sta liniștiti pentru ca războiul se desfășoară in Pacific.Zic asta pentru ca nu știu dacă ați auzit dar a apărut acum o carte noua danger zone:The coming conflict with China, in care zicea ca in viitor va fi un conflict SUA China.

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un razboi intre marile puteri s-ar restrange pe puncte strategice si evental pe localitatile mari.
Un razboi terestru convetional ar fi aproape imposibil, fiindca teritoriul lor nu s-ar putea acoperi nici cu logistica minim-necesara.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

BRo si mai pe scurt ce inseamba

| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Inseamna ca trebuiue sa inveti geografia lor.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

Da mi și mie te rog instau tău sa îți arat ceva

| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Nu am, nu folosesc insta. tongue

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

A ok atunci îți zic aici. CSIS(Center FOR strategic and internațional studies), vorbesc despre aceasta carte ca in viitor ca in viitor va fi război.Iar aceasta organizație este foarte populară. Caută pe YouTube csis the coming conflict with China, și după dacă vrei sa îmi spui daca au dreptate.

| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Vezi si versiune viziunii chineze, ruse, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa!
Si de ar fi vreun razboi nici chinezii si nici americanii nu au cum sa plece nicaieri, ca sunt catve miliarde.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aducă dacă va fi va fi doar in Pacific și nu pe teritoriu SUA nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Mai baiete, nu stiu daca tu ai idee la ce spui tu "pacific", ca ala nu-i un teritoriu ci un ocean, iar oamenii din America sau China NU pot sa fuga de pe pamant si sa se arunce in Oceanul Pacific
Luptele se dau in general pe pamant, chiar daca se folosesc si nave maritime de razboi.
Dar nu-i cazul sa inventezi asemenea scenarii ca nu se porneste nimic acum.

Ia o pauza de la scenarii inutile si gandeste pozitiv la ce faci cu viata ta, la lectiile de la scoala, la munca, la cariera, la fete si prieteni samd.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum aducă luptele se desfășoară pe pământ.Adică pe teritoriu SUA și după te las in pace

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Probabil ca esti mult prea mic ca sa stii ce-i ala pamant, ocean samd.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai bro pls

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În Pacific. Este greu de atacat USA pe uscat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, si daca a aparut o carte, inseamna ca e a vreunui profet?
Imagineaza-ti economia Chinei fara America si aliatii acesteia din Europa.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da Bro dar cartea are recenzii bune

| Wr3nch a răspuns (pentru Alexluchi20):

Si crezi ca recenziile bune o fac o carte buna? laughing) Si ce ai citit la scoala e considerat ce e mai bun din literatura romana. Zi pe cuvantul tau ca ti-au placut toate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexluchi20):

Recenziile probabil sunt date de cititorii care au fost prinsi de text, de creativitatea autorului.

| Drimmero a răspuns:

Nu risca china un razboi cu SUA, nu doar ca ar iesi in pierdere militar dar economic ar ajunge la sapa de lemn.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Drimmero):

Îți ms ca mi au răspuns dar cei de la csis ceva director american a prezentat cartea aia si au spus ca este adevarata ca in viitor va fi război poți caută pe yt Csis danger zone:the coming conflict with china

| relian a răspuns:

Sin daca cineva iti spune ca maine o sa patesti ceva, sa stai inchis in casa, tu aia faci, crezi?
Nasol de tot cit de naivi is unia

| Alexluchi20 a răspuns (pentru relian):

Da bro dar am văzut ca are recenzii bune

| relian a răspuns (pentru Alexluchi20):

O carte este apreciata nu pentru ca ar fi reala,is alte chestii pentru care o carte place cititorilor.
Poate sa spuna si basme laughing naivi sau oameni carora le plac sf-urile se pare cas f multi.
Razboi China SUA nu stiu daca o sa fie,cel putin,nu din partea americanilor.
China,da incearca mai mereu sa isi impuna autoritatea prin zona aia,doar ca acolo is mai multe tari puternice,Japonia,Coreea,plus cauta sa controleze ei oceanul in zona aia,de asta apar asa conflicte doar la nivel de discutii.
Dar asa a razboi China nu are sanase,pentru ca ei nu au prieteni,ei is singuri,la fel ca si rusii.
Gindeste ca toti din jurul chinei nu-s prieteni cu ei,inclusiv Japonia,cred ca nici North Coreea,chiar de is aia dictatori.
SUA e in zona pentru ca au fost chermati de tarile din zona,ca de nu ar fi fost SUA China sigur ar fi sarit pe toate tarile alea,ori ar fi controlat ei toata zona.
Deci daca ar fi de un razboi atunci china ar avea toate tarile alea din jur impotriva ei.
Americanii nu se duc peste China,nu sau dus niciodata,nici nu sau gindit vreodata la asa ceva.
Nu stiu ce spune cartea aia,dar cum zic povesti frumoase pot scrie, oamenii cauta astfel de carti, omu mereu este curios de ceva nou, este atras de razboi, de circ, de panarama laughing exemple is la tv la balamuc.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru relian):

Îți ms ca mi ai rasp.Pai și in caz de va fi cei din SUA sau China trebuie sa Plece in alta țara sau pot sta liniștiti in țara lor

| relian a răspuns (pentru Alexluchi20):

Stau in tara lor, ori daca pot, se duc pe alta planeta laughing pe Marte de exemplu sau pe luna, asta daca pot.
Daca stau linistiti in tara lor, atunci nu se baga nimeni peste ei.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru relian):

Pai și jn caz de război SUA China perechile de jordan de exemplu se vor mai lansa ca in prezent. Știu ca e o întrebare ciudata dar vreau sa îmi zici sincer ce crezi

| relian a răspuns (pentru Alexluchi20):

laughing deci tie iti este de incaltari nu de razboi.E bun si asa rau.Jordan,pantofii aia sport is niste hahalere,niste rahaturi,nu-s nimic de ei,nu stiu ce vad lumea la acei pantofi.

Cei mai scumpi pantofi de la Nike nu-s Jordan,Is Air max,aia is cei mai scumpi si mai buni,comozi,arata bine si tot ce vrei.Dar is mai scumpi cu inca pe jumate cit is jordan cei mai scumpi.

Daca o fi razboi,stai tu linistit ca nu o sa iti mai arada tie de Jordani laughing o sa cauti bocanci,incaltari bune sa reziste la orice,mai ales ca pe timp de razboi nu mai gasesti lucruri ce le poti gasi si lua acum.

Pw timp de razboi se lanseaza lucruri utile,rezistente,nu moda si rahaturi.
Daca intrebi de se mai fac Jordan pe timp de razboi,raspunsul este NU. oamenii cum am zis is ocupati cu razboiul cu supravietuirea nu cu fandoseala,cu nume si rahat de Jordan laughing
Jordan,ailanti Convers pai ce astia is pantofi? Dai la jalea,niste gumari laughing cel putin Converse aia is exact gumari,niste cauciucri care nici bine nu te simti in ei.

O incaltaminte trebuie sa fie comoda,sa te simti bine cand incalti,sa reziste la tavaleala, la purtare, nu sa se desprinda talpa si ce se mai desprinde in caz cai folosesti mai mult timp sau toata ziua.

Incaltarile astea gen converse astea is asa sai folosesti cateva minute laughing
Jordan am avut si eu odata, luasem ca mi se parul mie car fi buni, dar nu-s cine stie ce.Cel putin ce luasem eu, daduse 100$ pe ei,erau din piele, dar la interior is jale, gosi, cu burete, rahat de ala gros, mie nu-mi plac asa deloc.Asa iarna sa zic poate ar fi buni, desi nu cred.

Dar na fiecare cu cei place.Folosesc inc altamintea aia mai mult negrii, dar alotra nu le pasa cum se simt, pentru ei conteaza imaginea mai mult, desi eu nu vad ce frumuseste vad aia la Jordan.

Ce cred este ca negrii nu prea se baga la lucruri scumpe, iau stifturi si le fac un fel de reclama laughing apoi lumea pune botu ca robotu.
De ce zic asta.Eu am o pereche de Nike de astia AirMax model 2009 verzui,toti negrii cand ma vad, atit barbati cit si femei, se uita si ma si opresc sa imi zica ca le plac laughing prin mall mai ales femeile colorate, ele zic, barbatii doara se uita, vezi cand cineva se uita.

Dar aia costa 160$ ce zic eu laughing nu prea dau coloratii atitia bani.Modea sata asa se duce, nu ca ar fi ceva bun, unai se uita la etichete, la stiu si euc e alte acareturi,

Dar Nike Airmax ce am zis eu model 2009, care se fac inca si acum is cei mai buni, am purtat odata o perece zi de zi, numa pe aia si mau tinut vreo nu mai stiu mai bine de 7 ani laughing i-am zapacit,am jucat si fotbal cu ei.
Buni de tot,stau cum sa zic verticali, nu se latesc, daca stii ce zic, eu am picioru mai lat, orice alt pantof daca folosesc se fac lopeti laughing ei astia deloc, asa ramin si dupa 10 ani.

| Wr3nch a răspuns:

O carte alarmista gandita sa faca bani, ca si toate cartile de gen.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Wr3nch):

Da măcar STI cartea?

| minrest a răspuns:

Compara flotele maritime si aeriene ale celor doua state, si vei constata ca un astfel de conflict poate avea loc doar in Pacific langa China si in China.

| RoCkKiD a răspuns:

E o carte din aia care merge pe teoria ca civilizatiile dominante vin si pleaca iar tot timpul cand pleaca e in urma unui razboi.

Problema cu teoria asta e ca trebuie sa stii ce fel de razboi va fi. Daca va fi China invandand Taiwanul atunci vor fi sanse mari sa fie un conflict izolat in Pacific doar ca asta e o presupunere, poate sa fie orice. Realitatea e ca in ultima vreme chinezii au dezvoltat rachete care pot ajunge in SUA dar si acolo sunt o gramada de intrebari pentru ca la cat de mare e tara e putin probabil ca populatia civila sa fie impactata direct. Raspunsul tau depinde de 1000 de variabile iar daca nu cumva esti un pui de nostradamus nu ai de unde sa stii si cartea aia e doar ca sa sperie din astia panicati ca tine sa cumparati cartea ca sa invatati sa va protejati.

Eu zic totusi ca orice ar fi teritoriul SUA ar fi cel mai sigur loc de pe planeta, apararea lor anti rachete e destul de solida si atat timp cat nu esti intr-un oras mare sau ceva baza militara e putin probabil sa fii bombardat.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bro și asta ce înseamnă ca va fi da sa nu?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexluchi20):

Insemna ca nu pot sa prevad viitorul.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru RoCkKiD):

A ok atunci îți zic aici. CSIS(Center FOR strategic and internațional studies), vorbesc despre aceasta carte ca in viitor ca in viitor va fi război.Iar aceasta organizație este foarte populară. Caută pe YouTube csis the coming conflict with China, și după dacă vrei sa îmi spui daca au dreptate

| Dvi2002 a răspuns:

America nu v-a recurge la violenta o sa se inteleaga ei ca sunt cele mai mari Economii, sau doar cel mai grav sa isi impuna sanctiuni reciproc. Cum au spus si cu Rusii daca dau cu nucleara, le distruge bazele din Crimeea sau Flota din Marea Neagra

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Dvi2002):

Îți ms ca mi au răspuns dar cei de la csis ceva director american a prezentat cartea aia si au spus ca este adevarata ca in viitor va fi război poți caută pe yt Csis danger zone:the coming conflict with china.