| anonim_4396 a întrebat:

Buna.Am o întrebare.In viitor ar putea fi un război SUA-China.In caz de va fi acesta se va desfășura pe teritoriii gen SUA sau in Pacific.Adică in timpul războiului cei care locuiesc in SUA ar trebui sa plece in alta țara sa poata sta liniștiti pentru ca războiul se desfășoară in Pacific.Zic asta pentru ca nu știu dacă ați auzit dar a apărut acum o carte noua danger zone:The coming conflict with China, in care zicea ca in viitor va fi un conflict SUA China.

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În Pacific. Este greu de atacat USA pe uscat.

| Wr3nch a răspuns:

O carte alarmista gandita sa faca bani, ca si toate cartile de gen.

| relian a răspuns:

Sin daca cineva iti spune ca maine o sa patesti ceva, sa stai inchis in casa, tu aia faci, crezi?
Nasol de tot cit de naivi is unia

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Wr3nch):

Da măcar STI cartea?

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa!
Si de ar fi vreun razboi nici chinezii si nici americanii nu au cum sa plece nicaieri, ca sunt catve miliarde.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aducă dacă va fi va fi doar in Pacific și nu pe teritoriu SUA nu?

| Alexluchi20 a răspuns (pentru relian):

Da bro dar am văzut ca are recenzii bune

Bula
| Bula a răspuns:

Un razboi intre marile puteri s-ar restrange pe puncte strategice si evental pe localitatile mari.
Un razboi terestru convetional ar fi aproape imposibil, fiindca teritoriul lor nu s-ar putea acoperi nici cu logistica minim-necesara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, si daca a aparut o carte, inseamna ca e a vreunui profet?
Imagineaza-ti economia Chinei fara America si aliatii acesteia din Europa.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

BRo si mai pe scurt ce inseamba

| Alexluchi20 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da Bro dar cartea are recenzii bune

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Mai baiete, nu stiu daca tu ai idee la ce spui tu "pacific", ca ala nu-i un teritoriu ci un ocean, iar oamenii din America sau China NU pot sa fuga de pe pamant si sa se arunce in Oceanul Pacific
Luptele se dau in general pe pamant, chiar daca se folosesc si nave maritime de razboi.
Dar nu-i cazul sa inventezi asemenea scenarii ca nu se porneste nimic acum.

Ia o pauza de la scenarii inutile si gandeste pozitiv la ce faci cu viata ta, la lectiile de la scoala, la munca, la cariera, la fete si prieteni samd.

| Wr3nch a răspuns (pentru Alexluchi20):

Si crezi ca recenziile bune o fac o carte buna? laughing) Si ce ai citit la scoala e considerat ce e mai bun din literatura romana. Zi pe cuvantul tau ca ti-au placut toate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexluchi20):

Recenziile probabil sunt date de cititorii care au fost prinsi de text, de creativitatea autorului.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum aducă luptele se desfășoară pe pământ.Adică pe teritoriu SUA și după te las in pace

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Probabil ca esti mult prea mic ca sa stii ce-i ala pamant, ocean samd.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai bro pls

| RoCkKiD a răspuns:

E o carte din aia care merge pe teoria ca civilizatiile dominante vin si pleaca iar tot timpul cand pleaca e in urma unui razboi.

Problema cu teoria asta e ca trebuie sa stii ce fel de razboi va fi. Daca va fi China invandand Taiwanul atunci vor fi sanse mari sa fie un conflict izolat in Pacific doar ca asta e o presupunere, poate sa fie orice. Realitatea e ca in ultima vreme chinezii au dezvoltat rachete care pot ajunge in SUA dar si acolo sunt o gramada de intrebari pentru ca la cat de mare e tara e putin probabil ca populatia civila sa fie impactata direct. Raspunsul tau depinde de 1000 de variabile iar daca nu cumva esti un pui de nostradamus nu ai de unde sa stii si cartea aia e doar ca sa sperie din astia panicati ca tine sa cumparati cartea ca sa invatati sa va protejati.

Eu zic totusi ca orice ar fi teritoriul SUA ar fi cel mai sigur loc de pe planeta, apararea lor anti rachete e destul de solida si atat timp cat nu esti intr-un oras mare sau ceva baza militara e putin probabil sa fii bombardat.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bro și asta ce înseamnă ca va fi da sa nu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Inseamna ca trebuiue sa inveti geografia lor.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

Da mi și mie te rog instau tău sa îți arat ceva

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Nu am, nu folosesc insta. tongue

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Bula):

A ok atunci îți zic aici. CSIS(Center FOR strategic and internațional studies), vorbesc despre aceasta carte ca in viitor ca in viitor va fi război.Iar aceasta organizație este foarte populară. Caută pe YouTube csis the coming conflict with China, și după dacă vrei sa îmi spui daca au dreptate.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexluchi20):

Insemna ca nu pot sa prevad viitorul.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru RoCkKiD):

A ok atunci îți zic aici. CSIS(Center FOR strategic and internațional studies), vorbesc despre aceasta carte ca in viitor ca in viitor va fi război.Iar aceasta organizație este foarte populară. Caută pe YouTube csis the coming conflict with China, și după dacă vrei sa îmi spui daca au dreptate

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alexluchi20):

Vezi si versiune viziunii chineze, ruse, etc.

| Dvi2002 a răspuns:

America nu v-a recurge la violenta o sa se inteleaga ei ca sunt cele mai mari Economii, sau doar cel mai grav sa isi impuna sanctiuni reciproc. Cum au spus si cu Rusii daca dau cu nucleara, le distruge bazele din Crimeea sau Flota din Marea Neagra

| Drimmero a răspuns:

Nu risca china un razboi cu SUA, nu doar ca ar iesi in pierdere militar dar economic ar ajunge la sapa de lemn.

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Drimmero):

Îți ms ca mi au răspuns dar cei de la csis ceva director american a prezentat cartea aia si au spus ca este adevarata ca in viitor va fi război poți caută pe yt Csis danger zone:the coming conflict with china

| Alexluchi20 a răspuns (pentru Dvi2002):

Îți ms ca mi au răspuns dar cei de la csis ceva director american a prezentat cartea aia si au spus ca este adevarata ca in viitor va fi război poți caută pe yt Csis danger zone:the coming conflict with china.