| Bluesky6766 a întrebat:

Buna. Am o mare problema si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Am lucrat la o firma timp de un an de zile ca si secretara, mai exact sept. 2019, sept 2020. Apoi din sept 2020 pana in prezent la firma actuala. De curand am aflat ca pot verifica contributia la pilonul 2 de pensii si am aflat ca in acea perioada eu am contribuit doar cu 70 de lei si doar pe o luna din 12 luni lucrate la acea firma. Cum este posibil? Daca angajatorul nu mi-a inregistrat contractul pe toata perioada lucrata ce pot face? Mentionez ca am copie dupa contract, demisie, pontaje. Dau funda doar raspunsurilor inteligente si persoanelor mature in gandire. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand verifica daca ai avut contractul inregistrat la ITM.
Daca ai avut contractul inregistrat atunci va trebui sa verifici la angajatorul anterior de ce nu s-a facut virarea contributiei la Pilonul II de pensii.
Nu spui daca ai aderat tu de la inceput sau ai fost repartizata aleatoriu.

| Bluesky6766 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt participanta la pilonul 2 de pensii de oarece contribui inca din 2018. Si in perioada in care am lucrat la firma respectiva, imi apare ca nu am contribuit deloc. Un an lipsa, inseamna ceva. Din ce am inteles, pilonul doi de pensii este platit din pensia de stat. Mqi intai banii ajung la anaf si dupa se imparte la pensia de stat si apoi la pilonul 2

1 răspuns: