| Evaeva1987 a întrebat:

Cum procededez in cazul in care am semnat un contrat de munca pentru o perioada determinata de 3 luni, dar eu doresc sa plec mai devreme?
Perioada de proba din contract, este de 15 zile lucratoare si eu la momentul actual am 21 zile lucrate in firma.
Angajatorul se poate opune unei cereri de demisie de comun acord?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate opune si sa solicite sa lucrezi perioada de preaviz.
Poti sa-ti dai demisia si sa pleci, fara a respecta perioada de preaviz daca angajatorul nu renunta si atunci CIM iti va fi desfacut disciplinar pe motiv de absente nemotivate.

| Bondarel99 a răspuns:

Posibil pentru ca tu îl încurci dacă pleci.
Găsește pe cineva sa vina in locul tău sau mai așteaptă 2 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu pentru ce ai mai semnat contractul daca esti atat de nehotarat/a.