| Pufi1999 a întrebat:

Am o problema! La inceput nu mi s-a parut grav, dar lumea zice ca s-ar putea sa fi fost agresata sexual. Stateam dimineata si imi asteptam o colega sa mergem la scoala, iar un om la vreo 50 de ani cred se holba la mine. Cand ii scriam prietenei mele sa vina pentru ca mi-e frica, el s-a apropiat si m-a intrebat unde gaseste o anumita strada. Nu am stiut, apoi a aratat cu mana catre o straduta si m-a intrebat cum se numeste. Atunci m-a apucat dintr-un loc de care nu trebuia sa ma apuce... Nu de sani, nu de fund, intelegeti voi... Apoi a plecat in directia opusa si nu am apucat sa ii retin fata. A trecut pe la trecerea de mai departe si s-a intors pe cealalta parte a strazii, aluat-o pe acea straduta, iar intre timp ajunsese si prietena mea (care a strigat dupa el si l-a injurat dar nici nu s-a intors) Parca imi amintesc doar ca nu era inalt, era cam grasut si parul cred ca era grizonat spre alb mai carliontat. Astazi mi s-a parut ca l-am vazut cand ma plimbam cu un prieten in acelasi loc si acum sunt paranoica si cam panicata. Cum se numeste ceea ce s-a intamplat? Credeti ca e grav, ce ar trebui sa fac? Am citit putin din codul penal dar nu ma pricep.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta poate fi incadrata la infractiunea de ultraj contra bunelor moravuri, conform Codului penal, citez:
"ART.375. Ultrajul contra bunelor moravuri
  Fapta persoanei care, în public, expune sau distribuie fără drept imagini ce prezintă explicit o activitate sexuală, alta decât cea la care se referă art. 374, ori săvârşeşte acte de exhibiţionism sau alte acte sexuale explicite se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Vorbeste cu parintii si vedeti daca faceti plangere penala.

| thealchemist a răspuns:

Ar trebui sa faci o plingere la politie, sa le dai o descriere, iar ei vor vedea daca se potriveste cu cineva cunoscut pentru astfel de infractiuni.
si sa te consideri norocoasa, putea sa fie mai rau.

| anonimg a răspuns:

Spune-le parintilor, si apoi mergeti la politie. Poate ca acel om se afla deja in arhivele politiei.
Oricarei fete i se poate intampla asta, oricat de curajoasa ar fi ea; caci oameni ca acestia stiu cum sa se apropie de oameni fara ca acestia nici sa banuiasca gandurile ascunse.

Multumeste-I lui Dumnezeu ca traiesti in Romania si nu in India; si mai mult, nu pleca niciodata de acasa fara ca sa ceri ocrotirea Celui Preainalt. El poate sa fie cu tine mereu, pe cand politia, parintii sau prietenii nu. Un psalm citit pe fiecare dimineata iti va face mult bine.
"Cel ce sta sub ocrotirea Celui Preainalt si se odihneste la umbra Celui atotputernic,
zice despre Domnul: "El este locul meu de scapare si cetatuia mea, Dumnezeul meu in care ma incred!"" (Psalm.91:1) Poti spune si tu lucrul acesta? Daca nu, atunci este bine ca sa ajungi sa spui si tu asa.

| lpavel a răspuns:

Ce sa faci? Daca nu ia-i retinut chipul atunci nimic! Alta data sa fi mai atenta... Sorry dar asta e!

| Wehrmacht a răspuns:

Da...ai spus totul si nimic.De unde te-a apucat si cum te-a apucat? Si cati ani ai?

| bogdan324 a răspuns:

Una e cand vrea ajutor, dar alta e cand este pervers, in cazuri d-astea aplici legea junglei, asta inseamna ca trebuie sa iei la bataie pe oricine face chestii de genul asta, indiferent cat de rau il ranesti nu vei merge la inchisoare fiindca asta se numeste autoaparare

| Green66 a răspuns:

Să le povestești părinților, știu ei ce e de făcut.