| Pufi1999 a întrebat:

Am o problema! La inceput nu mi s-a parut grav, dar lumea zice ca s-ar putea sa fi fost agresata sexual. Stateam dimineata si imi asteptam o colega sa mergem la scoala, iar un om la vreo 50 de ani cred se holba la mine. Cand ii scriam prietenei mele sa vina pentru ca mi-e frica, el s-a apropiat si m-a intrebat unde gaseste o anumita strada. Nu am stiut, apoi a aratat cu mana catre o straduta si m-a intrebat cum se numeste. Atunci m-a apucat dintr-un loc de care nu trebuia sa ma apuce... Nu de sani, nu de fund, intelegeti voi... Apoi a plecat in directia opusa si nu am apucat sa ii retin fata. A trecut pe la trecerea de mai departe si s-a intors pe cealalta parte a strazii, aluat-o pe acea straduta, iar intre timp ajunsese si prietena mea (care a strigat dupa el si l-a injurat dar nici nu s-a intors) Parca imi amintesc doar ca nu era inalt, era cam grasut si parul cred ca era grizonat spre alb mai carliontat. Astazi mi s-a parut ca l-am vazut cand ma plimbam cu un prieten in acelasi loc si acum sunt paranoica si cam panicata. Cum se numeste ceea ce s-a intamplat? Credeti ca e grav, ce ar trebui sa fac? Am citit putin din codul penal dar nu ma pricep.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Agresiune sexuala si este cea mai grea de dovedit. Poti sa-l filmezi cu telefonul si sa scrii filmul pe un CD (sau prietena ta sa-l filmeze pe ascuns). Atentie! Nu ai voie sa stergi filmul de pe unitatea de stocare: telefon, card telefon, stick (daca o faci cu aparat foto).

| darrio2007 a răspuns:

Si te plimbai tot prin acelasi loc?

| Pufi1999 explică (pentru darrio2007):

Da, acelasi loc. Veneam acasa pe la ora 7, eram insotita... Insa nu pot fi sigura, caci nu i-am retinut chipul. Am o imagine prea vaga, poate chiar doar inventata de mine... Dar asa am simtit cand l-am vazut

| danyella42051 a răspuns:

Sunt tot felul de psihopati si drogati pe strada, am patit si eu dar am reusit sa ma feresc, crede.ma nicio lege din lume nu ii poate face nimic pentru ca pentru nimeni nu e mare lucru (decat pentru fetele care patesc asta) trebuie sa ai o dovada, un martor altfel va fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui deci nu rezolvi nimic...tot ce trebuie sa faci e sa ai grija pe langa cine stai

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!