| Ionutcezar12 a întrebat:

Buna,
Am pensie de urmas si as vrea sa stiu daca ma pot angaja fara sa-mi afecteze pensia.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca indeplinesti conditiile prevazute de lege.
Conform L.163/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118. (1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Rezulta ca poti cumula pensia cu salariul daca ai sub 16 ani ori chiar peste 16 ani daca iti continui studiile, dar nu mai mult de 26 de ani.