| Alex12122002 a întrebat:

Bunica mea are 68 de ani și are o pensie de urmaș de 800 de Ron. As vrea sa stiu daca ar putea face o rată la ALTEX in jur de 3000 si ceva de Lei.
Imi puteti zice va rog daca se poate face rata? (cu pensia de urmaș) Va rog frumos!
Astept un raspuns concret.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La asa pensie mica nu recomand sa-si ia rate! Pana la finalul achitarii ratelor va plati cel putin dublul pretului normal.
Cel mai indicat este sa-si puna bani deoparte, iar cand s-au adunat atunci isi cumpara la pretul narmal (sau chiar la reducere). Daca-si pune deoparte in fiecare luna suma ce ar plati ca rate, atunci banii i se vor aduna in jumatatea timpului cat ar plati ratele la banca.

| darrio2007 a răspuns:

Sa faci rata sau credit in magazin? Da, se poate. Varsta maxima este de 70 de ani. E bine sa mergi in Altex si sa te informezi mai bine. Bunica ta se cam apropie de 70 de ani.

| Sofer a răspuns:

Indicat ar fi sa strângă bani suficienți pentru a-și lua acel produs la 3000 lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sofer):

Nu ai inteles ca nu bunica vrea acel produs de 3000 de lei, ci el vrea, dar cu banii bunicii?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nupoate sa faca deoarece este o suma sub cosul minim zilnic. Cand se face rata se tine cont de asa ceva.
La ce pensie de urmas te refer? A bunicii? Ti-am spus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa se înscrie la CAR pensionari. Aceștia dau credite indiferent de valoarea pensiei dar trebuie cotizat si ii trebuie doi giranți.