| ZEYN a întrebat:

am picat bacalaureatul sesiune IUNIE-IULIE se mai pot baga actele de somaj in perioada acesta de exemplu maine?
si daca da de ce acte este nevoie am intrebat mai multe persoane si toate au raspus diferit.

Răspuns Câştigător
| herbals a răspuns:

Actele de somaj se pot depunde in timp de 60 de zile de la sfarsitul bacalaureatului. Actele ti le da de la secretariat. Ii spui ca vrei sa depui actele pentru somaj, faci o cerere, si secretara iti da actele necesare si informatii. Tu trebuie sa umbli pe la primarie sa dovedesti ca nu ai servici.

| ZEYN explică (pentru herbals):

Ohh bun sad ca nu sunt de la oras... si m-am gandit sa ma informez inainte de a ma duce la unitatea de invatamant pentru a ma interesa.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai intai trebuie sa te duci la AJOFM din judetul tau pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge un termen de 60 de zile, in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori ei sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Daca urmezi studii, indiferent de nivelul lor, nu o sa primesti indemnizatie de somaj.
Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci, in original si copie, cartea de identitate si actele de studii si calificare. De asemenea trebuie sa duci o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Numai bine!

| ZEYN explică (pentru Ioandelasal):

Daca doresc sa ma reinscriu in sesiunea a 2 a a bacaleoreatului este considerata ca "Urmez studii?" sau pot depune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZEYN):

Da, asa se va considera, deoarece tu inca nu ai studiile finalizate prin obtinerea diplomei de bacalaureat.

| ZEYN explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc, chestiunea acesta tot ma framanta si m-am gandit ca nu are rost sa deschid o noua intrebare... multumesc Ioan

| mkty a răspuns:

Salut,fac 21 de ani in ian si as vrea sa stiu daca pot sa imi mai bag somaju ..am terminat scoala 2011 iunie ..nu am luat bacu

| ZEYN explică (pentru mkty):

Din pacate e prea tarziu...