| Anca6991 a întrebat:

Am terminat anul acesta liceul si inca nu am depus actele pentru ajutorul de somaj. Am inteles ca ar fi trebuit depuse in termen de 60 de zile. Acum mai pot face ceva? Unii prieteni mi-au spus ca se poate. Si inca ceva, daca nu ai luat bacalaureatul ai dreptul la ajutorul acesta? Orice detaliu in plus mi-ar fi de ajutor!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, acum NU mai ai ce face şi NU mai poţi solicita Ajutorul de şomaj :(

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

Toate cele bune!

| Anca6991 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anca6991):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In termen de 60 de zile, de la terminarea cursurilor liceului (pala la 29 iulie) trebuia sa mergi la AJOFM pentru luarea in evidenta. Inscrierea la somaj se face dupa trecerea a alte 60 de zile, socotite de la luarea in evidenta.
Daca nu te-ai dus la timp pentru luarea in evidenta nu o sa primesti somaj. Totusi nu ai nimic de pierdut, poti incerca si acum si vezi ce o sa-ti spuna la AJOFM.

| Anca6991 explică (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam ca nu e corect fata de cei care spre exemplu au dat la Scoala de Agenti de Politie, ei avand examenele cam la inceputul lunii septembrie. Poate gandesc eu gresit dar mi s-ar parea nedrept, fata de cei care nu au intrat, sa nu mai poata depune actele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anca6991):

Este foarte corect fata de toti, nu exista discriminare. Si cei care au dat la scoala de politie puteau merge pentru luarea in evidenta, in termenul de 60 de zile de la terminarea cursurilor liceului, urmand ca apoi sa mearga pentru inscriere, daca nu au reusit la admitere.

| alessia5158 a răspuns (pentru Anca6991):

Nici pe departe nu este vorba despre o discriminare asa cum crezi tu! Niciunul dintre absolventii care si-au depus dosarele in termenul de 60 de zile de la data absolvirii, nu primesc banii de somaj inainte de jumatatea lunii septembrie. Deci, asa sa intelegi ca, un absolvent care si-a depus dosarul "de luare in evidenta" pana la 29 iulie si apoi a a sustinut admiterea la inceputul lunii septembrie la o institutie de invatamant dar nu a fost admis, poate sa-si depuna al doilea dosar pentru "acordarea indemnizatiei de somaj" pana la 29 septembrie( daca primul dosar l-a depus in 29 iulie).

| Anca6991 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles! Multumesc pentru lamuriri!

| StefanKogut a răspuns:

Te-ai gandit sa te angajezi? sau iese din discutie...

| Anca6991 explică (pentru StefanKogut):

In zona unde stau eu nu am unde...Anul viitor vreau sa dau la facultate oricum...

| Anca6991 explică (pentru StefanKogut):

Unde stau eu nu am unde...Anul viitor oricum vreau sa dau la facultate...

| Anca6991 explică:

Poate nu m-am exprimat eu bine cand am pus intrebarea.Am luat bacalaureatul si doream ajutorul de somaj pentru ca nu am intrat la facultate.Mi-ati spus ca trebuia sa merg pana pe 29 iulie, ei bine nu e corect, cel putin in cazul meu. Ar fi trebuit sa merg pana pe data respectiva daca nu luam bacul. Data limita pentru cei ce au luat examenul in prima sesiune e azi, 29 septembrie, iar pentru cei ce au luat in a doua sesiune e o alta perioada, probabil lunile viitoare.