| Enjinak a întrebat:

Buna. As dori sa ma ajutați cu un sfat dacă se poate. Acum o luna mai exact circulam cu autoturismul corect regulamentar. In sensul giratoriu o persoana de sex feminin in vârsta mi-a apărut in fata, traversa neregulamentar. Eu neputând evita am lovit-o. Mi sa reținut permisul de conducere pentru ca nu am condus preventiv, s-a deschis si un dosar. As mai putea sa mi recuperez permisul? Sau se va Anula? Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Anularea permisului de conducere depinde de faptul ca esti condamnat penal pentru infractiunea de vatamare corporala. Daca esti condamnat permisul iti va fi anulat.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;"
Daca nu esti condamnat iti va fi suspendat dreptul de a conduce pe 180 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Intai sa iei nup de la politie si dupa aia. Cauta si rezolva cu pers accidentata sa nu mai aiba pretentii. Cat dureaza investigatiile nu iti poti recupera permisul.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Vinovatia o va stabili instanta. Nu este normal sa calci oameni pe strada numai pentru ca traverseaza neregulamentar. Eu asa cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Cum sa-ti sara in fata o batrana? Ce-i caprioara?

Răspuns utilizator avertizat
| teclado a răspuns:

Cerele permisul inapoi
dai in judecata tu pe ei
sigur câștigi
Am auzit un taximetrist că a omorât in 3 accidente 3 persoane si pentru că nu a fost vina lui i-au dat permisul inapoi
dar până când sa hotărât că este vina lui sau că nu este vina lui
i-au tot dat dovadă să circule cu dovadă
așa că a tot circulat cu dovada aproximativ 1 an cam la fiecare accident