| GabrielaPetrov1969 a întrebat:

Aș dori să mă lămurească cineva în legătură cu o plată care s-a virat într-un cont greșit. Am plătit taxa pentru examen auto la poștă și când m-am prezentat la examen au spus că nu este bună chitanță că banii s-au virat in contul vechi că între timp au schimbat contul. A trebuit să plătesc o altă taxă în contul nou. Nu știu cum să recuperez banii plătiti în contul vechi? Cei de la examen auto m-au trimis la poșta unde am plătit să rezolv problema. De la poștă la poliție. Și tot așa. Nici unde nu am rezolvat nimic. Ce trebuie să fac. Unde pot recupera banii?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cine a gresit numarul contului.
Daca l-a gresit functionarul de la posta atunci posta trebuie sa-ti restituie suma.
Daca tu ai indicat functionarului contul atunci trebuie sa te adresezi organului in contul caruia a intrat suma.

| GabrielaPetrov1969 explică (pentru Ioandelasal):

Practic nimeni nu a greșit nr.contilui doar s-a schimbat între timp. Cei de la poștă au primit contul nou la o zi după ce am plătit eu. Vina nu e nici al poștei nici a mea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabrielaPetrov1969):

Atunci institutia/organul care a primit banii trebuie sa-i restituie.