| alalal a întrebat:

Bună, astăzi am fost oprit pentru prima dată de poliție - neavând răbdare să merg până la un giratoriu la 100 metri am făcut stânga pe linie continuă pentru a intra într-o parcare. Am primit amendă 740 lei dacă o plătesc in 14 zile. La scurt timp am vorbit cu un polițist și l-am întrebat dacă nu se poate face ceva și a spus sa depun contestație pentru a scăpa de amendă să îmi recunosc greșeala și poate așa rămân doar cu punctele. Ce îmi sugerați? Am și o problemă în sensul că nu mai am nici job de o lună și tocmai mă duceam la un interviu. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci cum vrei tu, parerea mea este sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie, nu ai nici o sansa sa-ti anuleze amenda.

Bula
| Bula a răspuns:

In asemenea caz, eu as schimba amenda + punctele la alta modalitate educativa, mai eficienta:
SA SCRII DE 1000 ORI (cu mana ta) paragraful pe care l-ai incalcat (din Codul Rutier)!

| darrio2007 a răspuns:

Contestatie pentru ce? Că ai gresit cu bună stiintă?
Plateste amenda.

| Simpatic a răspuns:

Ce te-a invatat acest politist de fapt? eu zic ca a spus ceva generalist dar nu cu aplicabilitate in cazul tau
este clar odata ce ai incalcat linia continua ca nu ai cum sa demonstrezi nevinovatia, cu siguranta echipajul de politie care te-a sanctionat pentru asta are proba video!
deci degeaba contesti ceva atat de evident!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai cum sa dovedesti ca amenda e pe nedrept?
Daca nu ai cum atunci o sa platesti si cheltuieli de judecata si iesi si mai rau

| Frank51 a răspuns:

Data viitoare fii mai atent (să nu fie poliție).

| Dismally a răspuns:

Singura sugestie ar fi sa nu te mai grabesti data viitoare.

| KovacsB a răspuns:

Platesti amenda si viata merge inainte.

| MihaiMB a răspuns:

Dacă au dovada că tu chiar ai călcat linia continuă, poți tu să depui câte contenstații vrei.