| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am primit prima amenda din viata pentru ca am traversat neregulamentar strada la 5 metri de trecere printr-un sens giratoriu. Daca nu platesc amenda deloc ce se va intampla? Am pe cineva care mi-a spus ca ma pot caca pe ea si ca nu voi pati nimic fiindca e contraventionala si nu penala. Am nevoie de niste sfaturi va rog, e adevarat ca pot scapa de ea fara sa o platesc?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti amenda va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe ale primariei de domiciliu si aceasta va incerca executarea silita. Daca nu reusesc (nu ai salariu, conturi in banci sau alte bunuri mobile executabile silit) si ai peste 16 ani primaria poate solicita instantei de judecata transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pentru minori pana la 25 de ore iar pentru majori pana la 50 de ore.

| Dorueraluat a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am exact 16 ani. In acest caz ce se intampla? Mersi de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dorueraluat):

Daca ai 16 ani poti fi condamnat la munca in folosul comunitatii.
Parerea mea este sa platesti amenda, este mica si daca o platesti in maximum 48 de ore platesti numai jumatate din minim.

| Dorueraluat a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pana la urma am vorbit cu un ofiter si de fapt intra in debit pe apartament daca nu o platesc, nu e mare lucru, dar mersi ca m-ai ajutat.

| RaresManole a răspuns:

Eu iti recomand as o platesti

| Dorueraluat a răspuns (pentru RaresManole):

Imi recomanzi sa o platesc. Mai mult de atat nu ai putut spune? Da si niste argumente si ce se poate intampla daca nu platesc.