| Heartless a întrebat:

Buna
Astazi mi s-a intamplat un lucru nu tocmai placut.
Liceul meu e in celalalt capat al orasului iar in centru am asteptat urmatorul tramvai care sa ma duca la el.
Cum era aglomerat nu am vazut un compostor si am zis ca nu ma bag printre oameni sa caut compostorul.
Si a venit un tigan pitic de controlor iar cand mi-a luat biletul i-am spus ca nu l-am facut din motiv ca nu vad vreun compostor.
Dupa care se tot uita el dupa unul si gaseste unu si imi spune: Aici era unul la care ii spun ca nu l-am vazut pentru ca era aglomerat.
La urmatoarea statie ma da jos din tramvai pe motivul ca nu mi-am facut biletul.
Imi spune care e faza eu ii explic din nou si el imi spune ca trebuie sa achit o amenda de 25 lei pe loc altfel cheama politia.
Eu eram speriata, eram singura pe care a dat-o jos si nu aveam bani la mine.
Imi cere carnetul de elev si ii explic ca nu l-am primit deoarece nu am dat toti elevii cate o poza pentru carnet iar apoi imi cere buletinul care nu il aveam la mine.
Imi spune ca va chema politia si ma va duce la sectie unde mi se va face un Dosar Penal iar amenda e de la 100 la 500 lei.
Am simtit ca mor cand am auzit, nici nu stiu ce e un dosar penal si mi-era o teama de numa. Am vrut sa o iau la fuga.
I-am zis sa ma scuze si el a zis ca nu ma scuza..Si apoi ma indruma spre niste politai care ii dadea o amenda unui barbat..Ma tot gandeam sa fug iar apoi vine un tramvai iar el s-a urcat in el si zice: Hai ca te iert, mergi pe jos.
Care e faza cu dosarul penal? Sau a spus asa doar ca sa ma sperie?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar te-a speriat, nici vorba de dosar penal, calatoria fara bilet este doar contraventie si te putea doar amenda. Numai bine!

| IMC90 a răspuns:

Nu se face dosar penal pentru asa ceva, a vrut sa te sperie ca sa nu mai calatoresti fraudulos...

| aryana1991 a răspuns:

Cum au spus si restul era o farsa nu au cum sa iti faca dosar penal pentru un amarat de bilet de tramvai.Ei iti pot da doar amenda contraventionala ce consta, ca suma, in valoarea a zece sau 12 bilete.Atata tot.Be carefoul

| raluk27 a răspuns:

A spus-o doar ca sa te sperie. Dosarul penal se face doar pentru infractiuni (deci fapte cu pericol social ridicat: furi, dai in cap etc.). Ceea ce ai facut tu se numeste contraventie si maxima sanctiune este amenda. Deci data viitoare cand te "vrajeste" vreun controlor cu dosarul penal, sa-i spui ce ti-am zis. Iar ca sfat, daca iti cere carnetul de elev sau buletinul ori alt act, sa nu ii dai niciodata nimic (nu il al la tine, l-ai pierdut, inventezi tu ceva).
Ps: Se spune/scrie traMvai happy

| Heartless explică (pentru raluk27):

Daca fugeam se intampla ceva?
Nu ma putea forta sa merg la politisti sau sa platesc amenda, daca se atingea de mine ii bagam un pumn in fata de isi dadea demisia pe loc.
Stiu ca se spune si scrie tramvai dar aici in partea noastra se spune Tranvai iar eu am ramas cu obisnuinta de a scrie/spune Tranvai.

| raluk27 a răspuns (pentru Heartless):

Nu se intampla nimic. De regula politia nu prea se baga in astfel de chestii, cam lipsite de importanta. Dar se presupune ca esti destul de mare si poti rezolva lucrurile prin cuvinte, nu fugind. Asta fac copiii mici happy. Cu atat mai mult sa il lovesti. Daca dai peste un tip mai corpolent, si tu o copila fiind, sa vezi ce pumn in fata iti baga el.

Răspuns utilizator avertizat
| diwa a răspuns:

Sigur vroia bani de la tine si a incercat sa-i obtina speriindu-te cu dosarul penal. E IMPOSIBIL sa iti faca dosar penal pentru ca nu ai bilet sau nu ai compostat biletul. Plus ca amenda pe loc, e de 50 de lei, nu 25. E posibil sa nu fi fost controlor, daca zici ca a plecat cand a vazut politistii. Stai linistita pentru ca in primul rand nu are date despre tine, si in al 2-lea rand, legea prevede amenda SI ATAT, daca nu ai bilet

| Heartless explică (pentru diwa):

Nu s-a speriat de politisti, ci a vrut sa ma duca la ei.
Daca fugeam se intampla ceva?
Nu ma putea forta sa merg la politisti sau sa platesc amenda, daca se atingea de mine ii bagam un pumn in fata de isi dadea demisia pe loc.

| diwa a răspuns (pentru Heartless):

Aaa, am inteles. Din cate stiu eu, noua lege le permite sa te si perchezitioneze dupa acte daca au politistii langa ei, dar asta oricum nu are nici o treaba cu dosarul penal, oricum nu avea cum sa-ti faca asa ceva nici controlorul, nici politistii. Daca fugeai de el nu se intampla nimic, ca nu stia cine esti etc, si nici daca e, sa zicem, sa te fi vazut dupa, iar in tramvai, n-avea ce sa-ti faca, pentru ca n-avea cum sa dovedeasca (,) ca ai fugit de el. Daca fugeai si de politisti, nu stiu, poate e posibil sa-ti fi dat o amenda reala si una mai mare.

| ketanal a răspuns:

Parerea me e ca nici nu era un controlor adevarat. Sincer, amenda nu esti obligat sa o platesti pe loc, in primul rand, iti face amenda si o platesti dupa, ai 48 de ore daca nu ma insel. Tind sa cred ca vroia doar sa faca rost de bani si s-a dat drept controlor, sunt multi care fac treaba asta, desi par autentici sunt impostori, si in al doilea rand un controlor stie ca nu poate sa-ti faca nimic la nivel penal, iar politia se baga numai in cazul in care merg impreuna cu controlorii.

| Daniel2332 a răspuns:

O vrut numa sa te sperie sa vada daca fugi laughing

| hashu1985 a răspuns:

laughing... e doar amenda contraventionala, nu exista dosar penal pentru asa ceva laughing dosar penal inseamna pedeapsa cu puscarie cu executare sau cu suspendare.Deci stai calma ca nici daca vroia n-avea cum sa-ti faca. Bafta!