| anonim_4396 a întrebat:

Cineva care se pricepe. Azi am pătruns pe culoare verde mai având 2 secunde si a face viraj stanga. Intersecția fiind destul de mare(distanta de la semafoare pana la executarea virajului cam 40) le-a dat drumul celorlalti si m-a prins in intersectie pe rosu. Stiu ca zice ca daca nu poti opri in siguranta e indicat sa intri. Întrebarea este. Riscam ceva daca ma prindea politia in mijlocul intersectie pe rosu. Am așteptat sa se faca rosu iar pentru aia si mi-am continuat deplasarea

2 răspunsuri:
| IE96 a răspuns:

Din cate stiam eu atata timp cat este culoare verde la semafor ai voie sa intri in intersectie singura exceptie este "Patrunderea unui vehicul într-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei."Iar din cate stiam eu culoarea galbena a semaforului interizce intrarea in intersectie daca poate fi oprit in conditi de siguranta.

| TheoCN87 a răspuns (pentru IE96):

Nu,nu s-a blocat Intersecția. Doar ca eu eram in mijlocul ei fara a încurca pe nimeni.