| Anna7929 a întrebat:

Bună! Dacă am făcut un împrumut în banca pentru altcineva și și-a luat o mașină pe care a trecut-o pe numele lui, dar acum nu mai vrea sa plătească, îl pot obliga prin instanta sa plătească? Sau ce as putea face?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti da in judecata si sa soliciti restituirea banilor imprumutati, cu dobanda aferenta, cel putin pe care o platesti la banca.

| Anna7929 explică (pentru Ioandelasal):

Ideea este ca nu am dovezi, acte sau altceva. Martori am, atât.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anna7929):

Avand in vedere situatia, ca erati iubiti, sunt buni si martorii.

| Anna7929 explică (pentru Ioandelasal):

Da, pai sora lui și cumnatul, ca nici lor nu li se pare normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti sa-l fortezi sa plateasca, dar numai dupa ce te judeci cu el prin Tribunale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il pot da in judecata, insa trebuie sa ai suficiente dovezi ca la urma urmei tu ai luat creditul pe numele tau. Aveti vreun act ceva facut intre voi?

| Ucm a răspuns (pentru suntserios):

Buna, am aceeasi situatie. insa eu am toate mesajele unde el a cerut acest lucru si a confirmat ca va achita rapid. Deatunci au trecut 3ani. El inca achita, doar ca a inceput sa vorbeasca urat si sa ma ameninte ca nu va mai plati... Sunt suficiente ca si dovezi mesajele intre mine si el?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciodata sa numai faci asa ceva, nu merita nimeni sa il ajuti, ca el sau ea la inceput iti promite ca va platii ratele la timp si cand se vede cu sacii in caruță cum se spune, il doare in cot de tine, si banca pe tine te penalizeaza tu ai girat pentru un nenorocit de om care acum nu i pasă de tine că trebuie sa dai banii pe care el trebuia sa i dea, ce suma ai luat de la banca?

| johnnny123 a răspuns:

Evident că-l poți da în judecată, dar pentru a câștiga trebuie să ai dovezi că i-ai dat banii.

Dar de ce ți s-a părut o idee bună să faci un împrumut în nume personal pentru o altă persoană?

| Anna7929 explică (pentru johnnny123):

Dovezi nu prea am, creditul a fost luat în noiembrie, iar mașina în februarie. Era iubitul meu, deci fetelor, dacă vedeți asta, sa nu aveți niciodată încredere. Omul se schimba de la o zi la alta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anna7929):

Nasol daca nu ai dovezi atunci nu ai cum sa recuperezi banii, el nu poate fi obligat de tine sau de altcineva sa vinda masina si sa iti dea banii, el va spune ca era iubitul tau si tu ai vrut sa il ajuti, deci nu ai alta solutie din pacate decat sa platesti ratele la banca ca altfel pierzi casa in care stai, ai facut cea mai mare prostie el s-a vazut cu masina ti a dat un sut in fund a gasit pe alta cu care la fel o sa faca, poate ai putea sa i faci o plingere la politie ca totusi ai un credit la banca si banca i ti va da acte care sa ateste ca tu ai facut imprumut la ei. Ce vârsta ai? Mult succes sa iti recuperezi banii pierduti.

| Anna7929 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 21. Încă sper ca să i vina mintea la cap și sa facă ce trebuie.