| DenisIonut01 a întrebat:

Bună, Dacă i-au carnetu de șoferi după mai trebuie reînoit? adica mai dau peste un anumit timp iar?

Răspuns Câştigător
| stef07 a răspuns:

Buna! permisul de conducere este valabil 10 ani apoi trebuie schimbat! nu trebuie sa dai din nou sala, traseu!

| DenisIonut01 explică (pentru stef07):

Cat platesti ca sa il schimbi? si ca sa iei scoala de soferi iti trebuie masina ta personala?

| suntserios a răspuns (pentru DenisIonut01):

Nu ii pasa nimanui daca ai sau nu masina

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, astfel cum a fost md. prin L.203/2012, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a) 5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."
La expirarea valabilitatii se obtine un nou permis fara a fi necesar sa sustii testele de la obtinere.
Teste trebuie sa sustii daca permisul ti-a fost anulat sau in unele cazuri de suspendare a dreptului de a conduce, dar numai testul teoretic.

| cosmin47 a răspuns:

Dupa 10 ani mai trebuie reinoit asta in caz ca nu iti schimbi locatia sau altele.

| StefyJe a răspuns:

Trebuie schimbat dupa 10 ani dar e posibil daca faci o greseala si til ia poti da din nou am uitat dupa cat timp si platesti exect aceeasi suma ca prima data funda?