| vreaubebe a întrebat:

Buna dimineata,
Pentru ca eu am avut o pauza in cartea de munca si nu am putut primi indemnizatie de crestere a copilului, a optat sotul pentru stimulentul de reinsertie de 500 lei. Stiti cumva cat timp se primeste acest stimulet? Va multumesc mult

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.111/2010, primeste pana copilul face 2 ani, citez:
"Art. 7. - (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani." Numai bine!

| vreaubebe explică (pentru Ioandelasal):

Deci ne incadram la doi aninsi noi? Intreb pentru ca luna asta nu am primit nimic. De obicei pana in data aceasta intrau banii si acum tcere totala... Va multumesc din suflet

| Ioandelasal a răspuns (pentru vreaubebe):

Va incadrati, dar numai daca sotul a reinceput lucrul inainte ca fiul sa fi implinit 1 an.

| vreaubebe explică (pentru Ioandelasal):

Sotul a mers la munca de la inceput, nu a stat nici o secunda in concediu, deoarece eu am avut o saptamana intrerupere pe cartea de munca si cei de la primarie au refuzat sa imi dea indemnizatie de crestere a copilului, el a aplicat pentru stimulentul de reinsertie, de aceea nu stiu daca, ne incadram la un an sau la doi dat fiind faptul ca de la inceput am fost cu acest stimulent de reinsertie

| Ioandelasal a răspuns (pentru vreaubebe):

Ti-am citat prevederea legala, asa ca va incadrati.

| vreaubebe explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult