| M1989 a întrebat:

Buna dimineata! Stie cineva atunci cand ai 3 absente nemotivate la locul de munca iti va fi suspendat la itm? Stie cineva cate zile dureaza pana se ridica suspendarea si te poti angaja la un nou loc de munca fara sa figurezi ca si inca angajat al firmei de unde nu ai mai mers la lucru? Ideea este ca eu vreau sa merg in Germania la lucru si-mi trebuie de la Casa de Pensii cum ca nu sunt angajat in Romania, cei de la locul actula nu vor sa ma lase sa plec si am decis sa nu mai merg 3 zile la lucru. Dar nu stiu cat timp dureaza dupa cele 3 zile pana nu mai figurez ca si angajat in registrul ITM

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

3 zile de absente nemotivate INDREPTATESC angajatorul la desfacerea disciplinara a contractului de munca, dar NU este OBLIGATORIU.
In cazul tau, poti inregistra DEMISIA ta, cu preaviz de 15 zile. Cartela albastra (de asigurare europeana) va mai fi valabila inca 6 luni (timp in care te poti angaja la alta firma, continuandu-ti asigurarea de sanatate.

| M1989 explică (pentru Bula):

Problema estebin felul urmator plecarea este pe 17 august in Germania, eu preavizul il termin in 20 august, deci nu ma ajuta preavizul acum.

| Bula a răspuns (pentru M1989):

Daca esti SIGUR de plecarea in Germania, atunci da-ti demisia cel tarziu la 1 august (sau chiar luni, saptamana viitoare).

| M1989 explică (pentru Bula):

Am incercat cu lichidare la zi dar ei vor doar cu preaviz, chiar daca imi pun de luni preavizu o sa-l termin undeva pe 20 august, si eu ar trebui sa plec pe 17 din tara, nu stiu cum sa fac? Pe 30 intra pe cont avansul, si au spus ca daca imi pun preaviz o sa mi taie avansul si urmatorul salariu o sa fie calculat doar din brut fara nici un alt spor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Dar de ce nu iti depui preavizul luni, 27 iulie. Preavizul se va termina in data de 16 august. In aceasta perioada trebuie sa si predai, daca ai ceva de predat.
Preavizul se inregistraza la data care il depui, nu de la 1 a lunii.
Dar in contract ce scrie despre termenul de aviz: 20 de zile sau mai putin?
Pe toata perioada preavizului beneficiezi de toate drepturile avute inainte. Vezi art. 81 din Codul muncii.
Dci nu au voie sa-ti taie avansul si nici sa-ti taie sporurile. Daca o fac ii dai in judecata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Maine nu poti sa-l depui, deoarece este sambata. Da, ai dreptate, se termina pe data de 21 august, ca sunt zile lucratoare si poti pune demisia doar luni. Singurul lucru este daca in contractul de munca nu se prevad 20 de zile - nu este obligatoriu 20 de zile.

| Bula a răspuns (pentru M1989):

Preavizul este de 15 zile - asta este obligatorie conform legii.
Daca depui luni, atunci esti in termen.
Banii cuveniti pe perioada preavizului se calculeaza si se plateste la sfarsit, dupa ce ai termnat sa lucrezi, la "lichidare". Dupa aceea nu mai primesti nici avans, nici salar de la firma de acum.

| M1989 explică (pentru CodrutElian1990):

In contractul meu scrie ca preavizul este de 20 zile lucratoare. Eu pentru Germania fac contractul din Romania cu detasare...asta inseamna ca o sa fiu angajat tot de o firma Romaneasca dar pentru care o sa lucrez in deplasare de aceea imi trebuie acel act de la casa de pensii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Acum am inteles.
Situati este complicata. Singurul lucru pe care-l poti face este sa nu te mai prezinti la lucru dupa ce ti-a bagat avansulsau incepand cu data in care consideri ca ti-ai acoperit prin munca avansul. Nu stiu daca mai are rost sa depui preaviz. Iti desface contractul disciplinar, ori ai ori n-ai depus aviz.

| M1989 explică (pentru CodrutElian1990):

La asta m-am gandit si eu sa fac, dar dupa cele 3 zile de nemotivate o sa ti suspende contractul din sistemul Revisal. Dar daca eu in 14 aug merg la Casa de Pensii si inca figurez ca si angajat cu contractul suspendat pana se va termina cercetarea displicinara.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Nu am inteles, ce are de a face casa de pensii cu contractul. La casa de pensii nu se inregistreaza contractele de munca. Acestea se tin de angajator si pe Revisal.
Tu te vei angaja la noua firma cu un nou contract de munca, asa ca vechiul contract nu are nici o influenta asupra angajarii tale la noua firma.
Nu stiu de ce iti cere noul angajator adeverinta de la Casa de pensii, ca tu nu figurezi acolo cu nimic.

| M1989 explică (pentru CodrutElian1990):

Ideea este in felul urmator ca noul angajator mi-a cerut adeverinta de la Casa de Pensii cum ca nu figurez in Revisal ca si angajat. De la asta pleaca toata nebunia. Ca eu daca eu fac 3 absente nemotivate firma la care lucrez este obligata sa mi suspende contractul in sistemul REVISAL. Dar nu stiu daca este o suspendare temporara pana se va face cercetarea disciplinara, s au se va face o desfacere a contractului de munca definitiva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Pai daca nu mergi la munca 15 zile ce cercetare sa mai faca?

| M1989 explică (pentru CodrutElian1990):

Iti vine plica acasa de la fostul loc de munca in care este anuntat cape o data anume esti chemat la sedinta pentru cercetarea disciplinara. Asa sunt procedurile.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru M1989):

Si daca nu mergi, nu te poate obliga nimeni.

| M1989 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu te obliga, dar posibil ca abia dupa cercetare disciplinara sa nu mai apari ca si angajatul lor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce are Casa de pensii cu angajarea ta?