| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

e adevarat ca pot da de carnet pentru soferi la varsta de 16 ani? Dau proba scrisa si orala si daca le trec cu brio la implinirea varstei de 18 ani imi da permisul si pot conduce? Dar pana atunci am voie sa conduc cu cineva langa mine care are carnet de sofer?
Va rog vreau un raspuns adevarat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la permisul de conducere de categoria B nu este adevarat, pentru acesta trebuie sa ai minimum 18 ani la data sustinerii testelor teoretic si practic.
Conform art.20, alin.4 din OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic adevarat din ce zici tu acolo. la 16 ani iti iei permis categoria B1 cu care poti conduce masini adecvate categoriei (adica petardele alea de Aixam si Microcar).

Categoria B se ia doar dupa implinirea varstei de 18 ani, si la niciun examen auto nu exista proba orala sau obligativitatea de a avea pe cineva cu permis langa tine

| Bianca996 a răspuns:

Cum a spus si Cristian_Paull_1998, pentru categoria B, sala si traseul ai voie sa le dai doar daca ai 18 ani. Scoala de soferi nu o poti incepe cand vrei, doar cu 3 luni inainte.

| Cristian_Paull_1998 a răspuns:

Pentru categoria B trebuie sa ai impliniti 18 ani, pentru a da sala si traseul. Scoala o poti face pana sa implinesti 18 ani!

| afabunicorn a răspuns:

La 16 ani poti lua permisul si sa conduci masini mici, dar de la 18 poti sa conduci masini mari (ex audi a6), sau de teren etc. Si nu e neapărat sa fie cineva lângă tine dupa, sa zicem, doua luni de cand ai carnet. happy

| RicaMititica a răspuns:

Poti lua carnet de la 16 ani, doar ca trebuie sa conduci masinile alea mici si mie mi se par penibile. Dar daca vrei de la 16 ani carnet, il poti lua. happy