Întrebare recomandată | cuteandfunny a întrebat:

Buna eu am facut scoala de soferi am dat sala, dar n-am luat traseul acum dau sala in ianuarie am auzit ca s-au schimbat cateva chestii in codul rutier, permisul se va putea lua de la 16 ani, trebuie permis pentru motocicleta chestii din astea. Vroiam sa va intreb daca stiti daca se va schimba cartea multumesc happy

Răspuns Câştigător
| cryssu2008 a răspuns:

Ma gandesc ca te referi la cartea de legislatie. daca sunt schimbari la codul rutier, acele schimbari vor aparea si in cartea cu legislatie. Dar daca ai invatat cartea aceea pana acum, nu ramane sa mai inveti decat schimbarilewinking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012, prin care s-au adus cateva modificari si completari la OUG 195/2002 (Codul rutier), va intra in vigoare pe 19 ianuarie 2013. Daca dai examenul inainte de aceasta data nu se va schimba nimic. Daca dai dupa aceasta data poti citi legea si vezi schimbarile, nu sunt foarte multe.
Si de la 16 ani se pot sustine examenele numai pentru 3 categorii, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a)16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"
Pentru alte categorii, inclusiv pentru categoria B, varsta este de 18 ani iar pentru altele de 21 ani si 24 ani.

| Sarahad a răspuns:

Nu se va schimba