| BiancaMB a întrebat:

Buna eu si iubitul meu am inchiriat o garsoniera la curte si propietarul ne a cerut chiria si o luna garantie fara a ne face contract de inchiriere doar niste poze la buletin a trecut 2 zile au inceput scandalurile in curte noi stand cu 3 familie in curte tipete la 1 noaptea bubieli si multe alte comfilcte l-am sunat si ne a spus ca la el in curte asa este "Tradati in dragoste" si trebui sa ne obisnuim a mai trecut ceva timp si am inceput sa gasim gandaci prin casa foarte mari el ne precizant ca ar avea asa ceva
A trecut 2 luni aproape si ne am decis sa cautam in alta parte spunandu-i cu frumosul ca trebui sa ne de-a inapoi garantia el a refuzat pe motiv ca nu am stat 6 luni daca el nu a semnat nimic cu noi cum as fi obligata sa stau pe o perioada
Tin sa mentionez chiria este inclusa cu tot cu utilitati

In acest caz cum pot proceda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-i ca daca nu-ti restituie garantia si suma platita in avans o sa-l reclami la ANAF, fiindca nu a incheiat si inregistrat contractul de inchiriere, astfel ca a comis si infractiunea de evaziune fiscala si precis o sa-ti restuie sumele respective.

| BiancaMB explică (pentru Ioandelasal):

Am reusit sa vorbesc cu ei si ne-a dat jumate din ea si cand ne vom muta inca jumate
Multumesc mult de tot?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Riscul si prostia voastra, ca i-ati dat banii fara contract si fara chitanta.
Aveti doua variante:
1. stati acolo inca 4 luni si plecati fara sa-i platiti ultima luna, ca el va va tine garantai ocirum.
2,. plecati imediat fara sa va mai pese de banii dati pe garantie.

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Am reusit sa mi-a dat garantia dupa mii de rugamintii

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaMB):

Ma bucur ca v-ati recuperat banii.

Pe viitor, nu mai inchiriati nimic fara contract si chitanta pentru fiecare banut care-l platiti, ca este numai in avantajul propietarului daca nu face acte sau nu va da chitante, ca nu aveti cum sa justificati ca ati platit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca nu aveti niciun contract de niciun fel v-ati taiat craca de sub picioare cand ati accepta asa ceva. Singura solutie e sa va intelegeti intre voi.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca și tu și el puteți avea pretenții dacă faceți un contract.Plus ca și cu contract ar trebui sa stați măcar jumate de an ca să vi restituie.Dar da, având în vedere condițiile precare puteți sa încercați cum a spus cineva mai sus cu amenintatul.
Și eu am prins o chirie de rahat cu scandal în bloc, cu bătăi, muzica la maxim și vai și amar iar proprietarii au ridicat din umeri.A zis sa chemam politia tot noi.Dar măcar în momentul în care am plecat ca nu se mai putea ne-au dat garanția.