| BannersT a întrebat:

Intrebare. Sotia are permis pe numele de fata si nu l-a schimbat in urma cu 3 ani cand ne-am casatorit, acum a inceput sa faca ore de conducere, are programare pe 11 septembrie la drpciv.
Poate conduce cu permisul pe numele vechi pana pe 11 septembrie sau trebuie sa astepte sa il schimbe? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate conduce legal cu permisul vechi.
In mod normal si legal trebuia sa-si preschimbe permisul de conducere dupa casatorie. Daca este prinsa va fi amendata, cu amenda de la 6 la 8 puncte-amenda, respectiv de la 870 lei la 1.160 lei.

| andreia67 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate. Eu am dat intr-o noapte de sambata spre duminica pe la 1 de un idiot de la Politia Rutiera Ilfov (in Pantelimon se intampla chestia, faceam Uber/Bolt pe atunci) care s-a legat de faptul ca talonul masinii era rupt exact pe mijloc acolo unde se pliaza deci era din 2 bucati dar toate informatiile erau lizibile. Oricum urma sa imi schimb prenumele si CNP-ul in urmatoarele luni dar a trebuit sa platesc 290 lei amenda (in 15 zile) + 37 lei talon nou la DRPCIV + multa alergatura si cozi. Asa ca acum am toate actele OK, CI, permis si talon masina. Surprinzator a fost ca la DRPCIV au fost foarte OK doar ca au vrut sa revin dupa 2 zile ca cei de la IT sa mute toate informatiile de pe CNP-ul vechi pe cel nou.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

DRPCIV-ul tine evidenta pe CNP deci poate dovedi oricand cu CI + permis vechi (ambele au CNP-ul pe ele) ca are permis valabil. Totusi legea precizeaza ca aceste documente ar trebui schimbate in cazul aparitiei unor modificari deci teoretic e pasibila de amenda daca e oprita de politie in trafic. La DRPCIV nu cred ca o sa aiba probleme.