| GicaMugurel101 a întrebat:

Buna, mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 90 de zile.
Am promovat examenul de redobandire, iar cand am fost la sediul de la politie mi-au spus ca doar dupa 60 de zile o sa-mi pot primi permisul inapoi.
Pe internet scrie ca daca promovezi examenul se scurteaza perioada cu 30, am inteles eu undeva gresit?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In mod normal in vechiul Cod rutier era ca perioada de 90 de zile sa se reduca la 30 de zile dupa promovarea examenului cunoscut generic ca "13 din 15", stiu ca Codul Rutier s-a modificat iar acum nu se mai aplica reducerea de la 90 de zile la 30 de zile ci de la 90 de zile la 60 de zile :

https://atitudineadincalarasi.ro/......ata-de-ce/

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand ti-a fost suspendat dreptul de a conduce, respectiv inainte de 2 mai sau dupa 2 mai 2022.
OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, a fost modificat in aprilie a.c. prin OG nr.1/2022, care a intrat in vigoare pe 2 mai a.c. Conform acestei ordonante perioada de suspendare se poate reduce numai cu o treime, in cazul tau cu 30 de zile, spre deosebire de reglementarea anterioara in care se reducea la 30 de zile, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."
Probabil ai citit pe internet prevederea nemodificata de OG 1/2022.
Daca suspendarea a fost inainte de 2 mai 2022 se poate ca politistul nu stie ca prevederea noua se aplica doar dupa intrarea in vigoare, avand in vederea ca exista principiul de drept, prevazut si in Constitutie, conform caruia legea nu retroactiveaza (legea dispune numai pentru viitor), cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile, citez:
"ART. 15. Universalitatea
  (1) Cetăţenii beneficiază de drepturile şi de libertăţile consacrate prin Constituţie şi prin alte legi şi au obligaţiile prevăzute de acestea.
  (2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile."

| GicaMugurel101 explică (pentru Ioandelasal):

Permisul mi-a fost luat de catre agentul de politie in 16.04 si am mai putut conduce cu o dovada pana in 01.05.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GicaMugurel101):

Atunci trebuie sa se aplice vechea reglementare, respectiv sa se reduca perioada de suspendare la 30 de zile daca ai reusit la test.
Dupa ce trec 30 de zile, de la expirarea dovezii cu drept de circulatie, te duci sa-ti reprimesti permisul. Daca nu ti-l dau te adresezi sefului politiei rutiere din judet, prezentand ce ti-am spus in primul raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Politistii stiu cel mai bine nu internetul unde fiecare scrie ce vrea pe forumuri, fara sa cunoasca legile, ce ai facut de ti a luat permisul?

| GicaMugurel101 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am pastrat distanta necesara dintre masina mea si un biciclist, l-am dezichilibrat pe individ si a cazut pe trotuar, fara rani sau pagube materiale.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GicaMugurel101):

Ai grija cand conduci fi atent ca nu este de glumit sau de jucat cu asa ceva, daca il omorai stateai in inchisoare, tu acum te gîndesti cum sa recuperezi permisul? Dar pe cel care l ai dezechilibrat l ai mai sunat sa vezi ce face cum se simte? Poate are nevoie de ceva, si daca i ti i recuperezi permisul si ai boala vitezei sau esti ne atent in trafic poti omorî oameni nevinovati, eu in locul tau serios nu m as grabii asa tare sa recapat permisul, din pacate esti pericol la volan, mai bine daca nu i ti stapînesti nervii sau nu te poti concentra vinde masina si mergi cu autobuzul sau pe jos.

| Wr3nch a răspuns:

Pai 90 minus 30 egal 60.