| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a fost reținut permisul pe o perioada de 60 zile, din ce am înțeles îl pot recupera cu un test după 30 zile, dar am sub un an de practica, am fost la sediul rutier și mi s-a spus ca nu am voie sa dau testul din cauza ca am sub un an de practica. Alții îmi spun ca am fost mințit doar sa dau șpagă sa îl pot da, pe internet nu găsesc nimic ca nu pot da acel test de redobândire, pana la urma pot da testul de redobândire sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai sub 1 an de la obtinerea permisului de conducere nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, conform art.104, alin.(2), lit.b) din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
(1)La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu ti-ar strica deloc sa fii pieton pentru 60 de zile, male ales ca esti incepator si esti inconstient de faptul ca pot omori pe cineva, daca de viata ta nu-ti pasa.

| Dfok a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu vad unde ți-am cerut părerea despre asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dfok):

Era doar un sfat.
Volanul si viteza sunt periculoase in mainile unui copil. iar daca nu inveti nimic acum, mai tarziu s-ar putea sa fie prea tarziu, fiindca poti sa ajungi in scaun cu rotile pe viata, in coma, ori sa mori, ori sa omori oameni nevinovati.
Sunt soferita de peste 30 de ani si imi place viteza, dar respect viteza legala, fiindca sunt constienta de accidentele pe care le pot provoca.
Acum ai calcat pe bec si ai fost prins, dar cate alte dati ai incalcat legea si nu ai fost? Fii realist si invata acum ceva ce nu ai invatat inca, evita mania vitezei si sofeaza conform vitezei legale avertizata pe sosea, spre bine tau si al celorlalti din trafic.
Stiu ca esti furios acum si crede-ma ca-i o reactie buna, fiindca data viitaore cand te vei urca la volan, cu siguranta iti veia duce aminte de "pedeapsa' si iti vei ajusta viteza, sub cea legala, ca sa fii in siguranta.

| Dfok a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt maniac al vitezei, dc pui accent pe asta cat timp mie mi l-a luat ca am calcat linia continua pentru o parcare laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti a cerut nimeni spaga. Nu ai voie sa dai examenul de scadere a pedepsei daca esti incepator.

Vezi oug 195/2002 art 104 aliniat 2

| sierra1 a răspuns:

"Mi-a fost reținut permisul pe o perioada de 60 zile"

cauza fiind?

| Dfok a răspuns (pentru sierra1):

Când am vrut sa parchez nu am mai mers pana în capătu străzii sa fac sensu și am tăiat linia continua

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dar tu de ce ai intrat aici si ceri parerea userilor, daca la toti le spui ca nu le-ai cerut parerea? Acesta este un site liber si fiecare poate sa-si spuna parerea cum doreste. Nu-ti convine sa joci, nu intra in hora.
In al doilea rand, dupa ce esti tafnos, nici nu-ti dai seama ca nu a trecut nici un an de zile de cand ai dat examenul, dar nu mai cunosti prevederi din Codul rutier.
Desi o critic pe Jassmina, aici ii dau dreptate: tu, prin atitudinea ta, esti un pericol pe drumurile publice.

| DaniTDCI a răspuns:

Din moment ce ai sub un an de cand l-ai dobantit e clar ca nu ai voie sa sutii acel test, felicitari, nici un an de permis nu ai si deja l-ai pierdut.

| Dfok a răspuns (pentru DaniTDCI):

Da nu ți-am cerut părerea, am întrebat dacă se poate și îți vezi de treaba ta