Întrebare recomandată | hobeye a întrebat:

Buna! Poate este cineva in aceesi situatie ca mine la politehnica. Consider ca nu ar trebui sa platesc taxa pentru inscriere (caz monoparental) doar ca nu stiu cum ar trebui sa arate cererea catre rector si ce documente ar trebui sa ateste ca nu ar trebui sa platesc.

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Daca unul din parinti a decedat, certificatul de deces, daca sunt divortati si esti in ingrijirea unuia din parinti, iti trebuie adeverinta de venit sau de somer eliberata de primarie (intrebi la secretariat stiu ei), certificat de deces al unui din parinti sau dezia de divort in care sa se mentioneze ca esti incredintat spre ingrijire parintelui respectiv.

Conditiile sunt aici, nu s-au modificad din 2023:
https://fiir.upb.ro/......e_2023.pdf

Model de crerere (ar trebui sa stii sa faci deja la absolvirea liceului, dar asa e cu inginerii nu stiu sa se exprimewinking:

Domule Decan,

Subsemnatul Hobeye V. Dumitru, domiciliat in Viseul de sus, CNP xxxxx, va rog sa admiteti scutirea de plata a taxei de inscriere pentru examenul de admitere in cadrul Facultatii Inginerie Industrială și Robotică, sectia Dildoaie Verzi.
Mentionez ca solicit aceasta deoarece provin dintr-o familie monoparentala cu venituri reduse. Anexez ca documente doveditoare urmatoarele:

- Adeverinta de venit a parintelui in ingrijirea caruia sunt.

- Decizia de divort cu incredintare spre ingrijire.
sau
- Certificatul de Deces al parintelui decedat

Va multumesc pentru intelegere,
Hobeye Dumitru

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Posibil sa fie cerere tip la secretariat.
De asemenea la secretariat te indruma si cu / despre, documentele necesare.
Multa bafta,