| randy93333 a întrebat:

Buna seara, am luat un spray iritant și vreau sa stiu daca am voie sa il tin in buzunar pe strada si in autobuz fara sa il folosesc doar in situatia unui atac.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Frank51 a răspuns:

Este interzis portul în locurile publice. În cazul unui control se ia amendă sau inchisoare până la 3 ani.

| Dismally a răspuns:

Da, il poti purta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legal este voie sa porți la tine, însă in caz de atac trebuie sa te gândești înainte de a pulveriza și de la ce distanță o faci astfel să nu îl omori pe făptaș. Se poate intoxica și face alte complicații apoi din victimă să ajungi tu cel acuzat.
Apoi ai voie sa folosești doar în spatii deschise, în spațiu închis sunt interzise aceste spary-uri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla bla bla.
Am dat în spații închise, direct în nas, de la 10cm. Leșină agresorul, ceea ce e perfect. De la distanță regulamentară îl ustură fața dar fuge, sau îți dă una în cap orbește.
Dacă e beat, termini spray-ul pe el prin metoda regulamentară, și abia îl enervezi.
În exterior ai vânt, în interior nu. Vântul îți poate pune ție spray-ul pe față.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Legea care acopera portul de spray cu piper este Codul Penal, mai precis articolul 372.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu, am și atestat... Dar în situațiile alea, mai bine să plângă mă-sa.