| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o intrebare legata de alocatia mea, eu sunt in clasa a 12 a, am 18 ani si sunt eleva, problema este ca am depus actele in octombrie pentru alocatie ca sa am si anul asta si mi.a bagat-o pe card, dar problema este ca pana acum n-am primit niciun ban, am fost azi la BCR ghiseu sa vad daca mi-au bagat banii si niciun ban, cand o sa primesc alocatia in luna asta decembrie? si o sa-mi vina in fiecare luna pana cand termin scoala sau in unele luni nu o sa-mi vina ca eu stiu ca trebuie in fiecare luna, nu stiu exact si pana cand o sa-mi vina pana in mai sau iunie? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia de stat pentru copii se acorda pana la terminarea cursurilor liceului.
O sa primesti toata alocatia de pe lunile anterioare, poate in aceasta luna sau luna urmatoare.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Deci tu te referi ca o sa primesc in fiecare luna alocatia pana termin liceul, asta ar veni pana in mai -iunie, incepand de luna asta sau viitoare, si te referi ca o sa primesc banii si din luna trecuta care nu mi-au venit? Din octombrie si noiembrie.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Si inca ceva eu cand am predat o fisa unde era un chestionar unde trebuia sa aleg sa imi vina ori prin cutia postala, ori pe card si nu mai tin minte ce am bifat din astea doua ca eram si in graba, oricum mai aveam niste bani ramasi din alocatia trecuta si i-am scos dupa card, oare daca banii aia i-am scos dupa card asa o sa-mi vina si banii care urmeaza? Si ca sa fiu sigura unde trebuie sa apelez ca sa aflu sigur unde imi vin mai exact? Daca ma lamuresti la aceste intrebari iti dau funda happy!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da, o sa-i primesti pe toti, inclusiv pe lunile de pana acum, pe care n-ai primit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca anterior i-ai primit pe card si n-ai schimbat asta atunci tot pe card o sa-i primesti.
Te poti interesa la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Adica la casa de pensii din orasul meu, nu stiu ca o fata nu a primit alocatia intr-o luna, deci in fiecare luna se vireaza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Casa de Pensii Publice n-are nici o legatura cu alocatia de stat pentru copii, aceasta se ocupa doar de pensii - de varsta, de invaliditate si de urmas.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si unde ma interesez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

La Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, pup!

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Buna din nou eu am peste 10 absente la scoala, o sa mi se taie alocatia? nu o sa mai primesc alocatia ceva timp? Sau se refera doar la bursa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Alocatia pentru copii nu se suspenda sau anuleaza pentru absente, nici macar pentru cele nemotivate.
Nici pentru burse nu exista o asemenea prevedere dar acestea se pot pierde daca nota la purtare este mai mica de 10. Trebuie sa stii ca pentru fiecare 10 absente nemotivate pe semestru nota la purtare se scade cu un punct, asa ca se pierde si bursa.
De asemenea se pierd si banii de liceu, la peste 20 de absente nemotivate.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Ok si daca am media 9 la purtare ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pierzi bursa pe semestrul urmator.

14 răspunsuri:
| Adrian926a a răspuns:

Nici mie nu mi-a venit, si trebuia sa vina pe 4 luni din urma dar nu a venit, poate vine luna viitoare