| Rupert a întrebat:

Am si eu o intrebare importanta legata de divort. M-am casatorit acum 1 an de zile. Sotia mea m-a parasit si doreste sa bage divort si sa ceara partaj cred,deoarece nu doreste pe cale amiabila,adica la un notar sau primarie,ci mi-a spus ca se ocupa ea si ca voi primi actele de divort prin posta sa le semnez.
M-a parasit deoarece am avut niste certuri intre noi. Doar certuri,fara violenta fizica,fara jigniri,fara sa tipam unul la altul!

Ideea e in felul urmator: Eu am avut un teren cumparat de mine inainte de casatorie (act vanzare/cumparare) iar anul acesta am facut imprumut la banca pe numele meu,dar si parintii mei, pe numele lor si am ridicat o casuta pe acel teren. Au trecut 11 luni de zile de cand am facut imprumutul si ea m-a parasit.

Are dreptul la ceva din toate acestea? Ideea e ca eu raman singur si platesc in continuare ratele la banci si carduri de credit etc.

Daca se poate sa imi raspunda si mie cineva care cunoaste cu adevarat legea sau eu stiu... un avocat daca se poate!

Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce-ai avut tu inainte de casatorie este bun propriu iar ce ati obtinut pe perioada casatoriei este bun comun si, de regula, se imparte in mod egal. Doar daca poti dovedi ca sotia nu a contribuit cu nimic atunci nu va trebui sa imparti cu ea.
Si la noi nu exista sa-ti trimita doar actele de divort si sa le semnezi. Divortul se poate face, pe cale amiabila, cu acordul ambelor parti, la notar sau starea civila, dar ambii trebuie sa fiti prezenti si sa cadeti de acord cu tot, inclusiv cu partajul. De asemenea si la judecatorie se poate face si pe cale amiabila dar tot in prezenta ambilor.
In cadrul procedurii de divort va trebui sa dovedesti ca sotia nu a contribuit cu nimic la construirea casei si ca aceasta s-a facut numai din imprumuturile tale si parintilor si atunci nu-i va reveni nimic din casa.

| Rupert explică (pentru Ioandelasal):

Bun. A avut si ea salariu in tot acest timp. Numai ca l-am cheltuit amandoi in casa. Salariul meu se ducea pe rata la banca iar din salariul ei mai plateam niste carduri de credit la electrocasnice. Dar casa e facuta cu banii din banca scosi de mine si parintii mei, ea nu are imprumut si nici nu a investit in casa mai mult de 3000 lei. Si astia in mobila, bani dati de parintii ei, sa inteleg ca in aceste 11 luni cat a stat cu mine, se considera ca a participat si e bun comun? Doar pentru ca am platit niste facturi de utilitati de care ne-am folosit amandoi? Nu inteleg, si daca e bun comum si se imparte, eu raman cu ratele in continuare si ea? Mai e o chestie.casa inca e trecuta ca santier deschis.nu am inchis santierul, nu am facut act pe ea, nimic

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rupert):

Inseamna ca si ea a participat la dobandirea unor bunuri si la acoperirea cheltuielilor in casa.
Daca nu va intelegeti atunci instanta va hotari, tinand seama si de cat mai ai tu de platit pentru casa, respectiv se poate face si o expertiza.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ea nu e trecuta (numele ei sa fie figurat pe teren si/sau casa) nu are nimic de castigat doar un glont in cap daca vrei din UK laughing apoi facem chef. In caz ca a platit mobilierul casei sau lucrari facute in ea ori o despagubesti sau ii acorzi o parte din teren.

| sierra1 a răspuns:

1 terenul e doar al tău
2 regula e că împărțiți tot ce ați dobândit pe parcursul căsătoriei (ea a avut venituri anul ăla?)

| Rupert explică (pentru sierra1):

A avut venit. Salariul de luna cu luna.dar in 11 luni de salariu nu ridicai o casa

| sierra1 a răspuns (pentru Rupert):

Asta să demonstrezi in instanță

| ibaal a răspuns:

Ce ai avut inainte de casatorie,e al tau,doar daca dupa casatorie nu ai trecut-o si pe ea pe acte.
Ce ai luat dupa casatorie,se imparte,asta daca,iar,nu ai semnat inainte de casatorie ca in cazul unui divort, fiecare ramana cu ce avea.
Ia-ti un avocat bun si nu astepta tu actele acasa!
Daca vrea circ, mergi si tu in instanta, prezinta-te la infatisari, ca nu cumva doar ea sa se duca sa se planga in fata judecatorului si tu sa nu ai habar...sa nu creada ca nu ai vrut sa te prezinti si sa ii dea ei castig de cauza!

| Stropdeploaie a răspuns:

Cred ca sotia ta a vazut prea multe filme! Sa nu faci greseala sa semnezi ceva. probabil sotia ta a fost doar pe interes. Multe fac asa in ziua de azi! Gaseste un fraier. se marita ii tranteste un copil si apoi divorteaza! Scuza ma nu vreau sa te jignesc. dar asa de curiozitate. de cand erati impreuna?

| Rupert explică (pentru Stropdeploaie):

Impreuna suntem de 3 ani. 2 ani am stat la parintii mei, fara sa fim casatoriti. 1 an de casatorie. Nu o sa semnez nimic, evident. Ideea e daca are sau nu drept? Pentru ca eu o sa raman cu ratele in continuare...in timp ce ea e bine mersi cine stie unde