| alinutz1234 a întrebat:

Anul trecut undeva prin februarie am fost prins conducând un scuter pe strada cu capacitatea cilindrică de 50cmc fara a poseda permis de conducere. Mi s-au luat actele la scutere, datele etc si am dat declarație ca am mers cu scuterul o distanță de 30m, dupa care am fost oprit de un echipaj de poliție si am scris ca nu posed permis de conducere! Vreau sa stiu la ce sancțiuni sa ma astept

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca scuterul era inscris/inmatriculat sau nu, daca avea ITP sau nu si tu aveai asigurare sau nu.
Daca n-aveai nimic ai comis 2 infractiuni: punere in circulatie a unui vehicul neinmatriculat si conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
De asemenea ai comis si 2 contraventii, respectiv pentru lipsa ITP si a asigurarii RCA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dosar penal pentru conducere fara permis

| Directioner99 a răspuns:

Dosar penal cu siguranta, posibil si o amenda