| MadagasHardwell a întrebat:

Ce pedeapsa primesc dacă sunt prins de politie conducând fara permis de conducere o mașină?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Daca esti la prima infractiune vei primi o pedeapsa mai mica si cu suspendarea executarii.
O problema in plus este si ca va fi condamnat si cel care ti-a incredintat masina. De asemenea nu vei putea sustine examinarea decat dupa trecerea a cel putin 6 luni de la executarea pedepsei.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal si cel mai probabil inchisoare cu suspendare daca nu mai ai alte condamnari

| cristimihailov a răspuns:

Inchisoare ceal mai probabil.
Daca esti la prima abatere ai putea sa scapi cu o reducere a pedepsei, dar inchisoarea de cele mai multe ori o faci.

| monster62 a răspuns:

Pai,am auzit o povste ca un tanar de 21 ani a condus prima data fara permis, si a fost comdamnat la 9 luni de inchisoare

| Razvan199817 a răspuns:

Nu o să mai poți da de permis si dosar penal