| Nuanonim a întrebat:

Are cineva cunostinte de avocatura?
Aveam un contract de inchiriere pentru un spatiu comercial, facusem un magazin.A mers cateva luni ok, plata chiriei a fost mereu la termen insa in contextul pandemiei am dat faliment acum 2 luni. Am facut o notificare proprietarului(ce-i drept nu cu 60zile inainte),am golit spatiul si am plecat. Acum, proprietarul spatiului vrea sa ma dea in judecata, despagubind-ul cu 10.000€. As avea vreo sansa de castig in instanta in conditiile in care efectiv nu mai puteam sta in chirie in acel spatiu, neavand incasari pentru a putea plati macar chiria..la modul nici 50Lei/zi, chiria fiind de 2600€/luna.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca in fapt ai dat faliment dar ai declarat falimentul cu respectarea prevederilor legii falimentului?
In orice caz situatia depinde de obiectul de activitate a magazinului si prevederile legale ale situatiei de urgenta si ale celei de alerta. Daca a fost inchis obligatoriu din cauza situatiei de urgenta si apoi de alerta nu vei fi obligat la plata, fiind o cauza de forta maora.
Daca nu ai fost inchis obligatoriu atunci este aproape sigur ca vei pierde procesul, cel putin vei fi obligat la plata diferentei de zile dintre termenul legal de 60 de zile si perioada cu cat ai facut notificarea inainte de a inceta plata chiriei.
Incearca sa te intelegi cu proprietarul spatiului, poate obtii sa platesti o suma mai mica.

| Nuanonim explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns