| DeyCj a întrebat:

Am următoare chestiune cu culpa mea:

Sunt chiriaș rău platnic(din motive obiective că sunt în imposibilitate temporară de plată).
Contractul de închiriere este pe numele tatălui băiatului ce-mi încasează chiria.
Băiatul proprietarului nu cred că are drept legal(împuternicire legală) de a se ocupa de chiriaș(eu deocamdată și în viitor va mai fi unul) dar el îmi încasează chiria și cheltuielile. Nu avem dovadă scrisă cum că aceste acțiuni au existat(i-am dat banii în mână și totul bine).
În ultimele două luni am rămas restant la chirie din cauza că am rămas fără bani din cauza că persoana ce-mi datora banii a avut accident de mașină, dar unul din aparținătorii ei s-a oferit să-mi dea banii în numele ei și încă nu a reușit să rezolve acest lucru.Da, am explicat situația băiatului proprietarului și ca om m-a înțeles, dar „ trebuie plătit".
Ok. Fiindcă am rămas restant la chirie două luni(1700 lei/lună chiria plus cam 500 lei cheltuieli), cheltuielile le-am plătit și am și rambursat 500 de lei din garanția de 3400 lei, urmând ca luna asta să achit complet chiria pe luna asta plus restanța din garanție, dar cum sunt în imposibilitate de plată nu pot achita.
Contractul de închiriere este înregistrat la ANAF și e valabil până în Noiembrie.
O notificare scrisă/ordin de evacuare nu am primit nimic în scris de la proprietar, el și a-reținut chiria din garanția ce am lăsat-o, cheltuielile le-am plătit.
Cunosc că proprietarul mă poate evacua sau poate rezilia contractul de închiriere(ceea ce-mi doresc să se-ntâmple că am găsit o chirie mai ieftină și în condiții identice de trai/suprafață, etc), dar eu vreau să-l fac cumva să-mi rezilieze contractul ca să mă scap de greșeala ce am făcut-o că am luat chiria asta pe așa un termen mare și mai ales la un preț foarte mare(350€ pe un ap de 2 camere de 50 metri pătrați iar unul din vecin are 3 vaci, și ălalalt 20 de găini=insecte, miros și da este în Cluj, taman în oraș laughing) și am găsit un ap de 40 de metri pătrați la 220 € tot în acea zonă și totul nou în el, plus că da eu sunt primul chiriaș acolo și un ap de 2 camere la 150€ de 35 metri pătrați).
Așa că acum s-a nimerit ocazia de a scăpa de aici.
Problema e că dacă eu plec și proprietarul nu reziliază contractul, că nu are el chef că vrea să mă tundă în continuare de bani de ce sancțiuni sunt pasibil, având în vedere situația actuală?
Cunosc faptul că am de achitat cheltuielile pe luna asta, ceea ce voi și face și reparațiile, dacă e cazul, dar la preluarea bunurilor nu am făcut proces verbal de predare-primire că nu am știut că era bine să fi făcut asta, deci asta e relativ și cred că-i pot dori o zi bună, dar având în vedere că eu am fost primul chiriaș, iar o parte din ap a fost nou tot, nu le-am distrus ci au urme normale de utilizare proprietarul poate veni cu pretenții.
Deci dacă plec de mâine de exemplu și închei un contract de închiriere cu un alt proprietar, aici las cheltuielile la zi și mai las și vreo 500 de lei la proprietar ca să aibă să zugrăvească după mine și să plătească(zice el) pe cineva să facă curățenie după mine(aberații de proprietar român, în fine), proprietarul ăsta îmi mai poate face ceva, având în vedere faptul că eu am încălcat contractul ca nu am plătit chiria, dar cheltuielile da, timp de două luni și am rambursat 500 lei din garanție?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un aspect în toată afacerea.
Dacă pleci, să anunți intenția după ce ai plecat, și o să rezilieze ei contractul de închiriere.
Dacă ai dat banii fără hârtie la mână, ei nu te pot da în judecată.
Dar așa ar fi frumos.
Să te înțelegi cu ei, că le vei plăti în rate chiria restantă și să o și faci.
Se numește - loc de bună ziua-.

| DeyCj explică (pentru sadrian46):

Așa am făcut, dar cum am ajuns în imposibilitate de plată, delegatul ilegal al proprietarului mă tot presa și stresa că „să achit mâine cel târziu că de nu nu mai pot sta aici", deși cunosc situația și cunoaște faptul ca e o chestie ce nu depinde de mine ci de aparținătorul victimei accidentului rutier.
Oricum pentru presingul ce a dat în hățuire diplomatică am decis să plec.Bine înțeleg că e justificat, dar nu cred că e ok ce a făcut prietena delegatului neoficial al proprietarului cu presingul și cu tonul ridicat al vocii pe care mi-a vorbit la telefon.
Oricum i-am spus clar ca dacă până azi(fiind ieri) nu reușesc cu banii plec ca și așa i-am încurcat dar nu din cauza mea.
Acuma ce mă sfătuiești să fac?
Să notific proprietarul în scris sau doar să-l sun cu apel înregistrat?
Dacă da îmi poți da o idee despre un model de notificare?
Sau să-l anunț direct că din 1 plec că nu mai am bani să plătesc chiria lui și la plecare să-i las banii de cheltuieli pe luna asta și gata?

| sadrian46 a răspuns (pentru DeyCj):

Ar fi preferabil în scris, dar c procedură.
O scrisoare recomandată cu aviz de primire, la care păstrezi copie.
Plus un apel telefonic înregistrat, să notifici astfel renunțarea la contractul de închiriere.
Iar partea financiară, la amiabil, dacă ai cu cine vorbi.

| gogu220 a răspuns:

După ce pelci nu poate să îţi mai facă nimic. Frumos este totuşi să laşi o hârtie cu anularea contractului pe care el să o ducă la ANAF.

| DeyCj explică (pentru gogu220):

.Mulțumesc de răspuns.Problema e că eu am contractul până în Noiembrie, nici așa nu-mi mai poate face nimic, chiar dacă eu nu am chef de exemplu să-i mai plătesc „reparațiile" invocate de el.Proces verbal de predare-primire bunuri nu există, deci n-are cum să dovedească că starea bunurilor și locuinței nu a fost așa.

| gogu220 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu are ce să-ţi facă. Dar poate vrea să anuleze contractul ca să nu mai plătească impozit pe venit până în noiembrie din moment ce tu nu mai stai

| DeyCj explică (pentru gogu220):

Eu asta-mi doresc, dar cum prietena băiatului proprietarului, cu toate că ea legal nu ar avea un cuvânt de spus, ea tot zicea că cum să plec ca ea trebuie să facă curățenie și are nevoie de garanția mea că s-or bazat pe banii ăștia și au făcut un împrumut.Ea m-a sunat și a fost agresivă verbal(nu limbaj licențios dar a ridicat tonul, deși ea n-are nici o treabă cu chiriașul, că nu-i măritată cu băiatul proprietarului, și și de ar fi, nu, dacă nu are împuternicire ar trebui să-și țină gura), acțiune ce m-o cam... deranjat, dar am ignorat-o că no, îi fată.
laughing)). Amu no, nu, eu ce să-i fac.Nu m-am însurat cu ea ca să-i plătesc eu creditul, nu? Nu de alta dar nu-mi plac pițipoancele laughing).