| valentinamarinamary a întrebat:

Ajutor TPU,simt ca o iau razna, deci e mult de scris, eu am 17 ani si parintii mei au facut o casa, casa care este pe numele bunicului meu! Tata a murit iar mama este in strainatate iar tata are o sora care sta in aceeasi curte cu noi pentru ca in curte sunt 3 case,a noastra a lu matusimea si a bunibului,eu vreau sa imi treaca casa pe numele meu si matusa mea spune ca nu se poate in luna asta pentru ca e namol si nu se poate face cazastru acela, ca cine imi masoara mie pe noroiu asta? si sa astept pana la primavara si daca ei spun asa bunicii mei or sa faca ca ei nu o sa ma asculte pe mine, si mama mea imi zice sa ma duc eu sa imi iau bunicii si ca nu am treaba cu matusa mea (ei vor si ei sa.si treaca o casa pe numele lor care este tot pe proprietatea bunicului )si ca nu au bani acum, dar eu am vreo treaba cu ei? pot sa ma duc sa fac toate astea si fara ei? adica nici nu stiu cum sa va pun intrebarea! Are vreo treaba ca e namol acum? Plus, poate sa.-mi dea casa pe numele meu chiar daca sunt minora? si daca vrea sa-mi dea casa doar mie trebuie sa vina si ei(matusa cu unchciul )sau trebuie sa dea vreun ban?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca este namol nu are treaba cu cadastrul, bunicii trebuie sa solicite un topograf autorizat pentru a efectua masuratorile si a intocmi documentatia cadastrala.
Dupa ce imobilul (casa si terenul aferent) au fost inscrise in cartea funciara bunicii pot sa-ti transfere dreptul de proprietate, prin donatie sau vanzare-cumparare, acestea se incheie la un notar public. Fiind minora va trebui sa fii asistata de un parinte.
Trebuie sa stii ca documentatia cadastrala si contractul costa destul de mult.

| valentinamarinamary explică (pentru Ioandelasal):

Cartea funciara este facuta de mai demult, sau acum trebuie alta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentinamarinamary):

N-am de unde sti cum este in localitatea in care stai tu. De ex. in Transilvania cartile funciare au fost introduse inca din timpul Austro-Ungariei iar in sud abia dupa anul 1995, dupa aparitia L.7/1995. Chiar daca esti dintr-o localitate, pentru care au existat carti funciare, se poate ca imobilul bunicii sa nu fi fost inscris in cartea funciara. Daca este inscris ori nu o poti afla intreband bunicii sau interesandu-te la biroul de carte funciara de care apartine localitatea bunicilor.

| Love4Music a răspuns:

Numai de la 18 ani pot sa o treci pe tine. Trebuie sa fi majora.

| gabriel87000 a răspuns:

DA INTAI AI DE FACUT CADASTRUL ADICA MASURATOAREA IAR DUPA AI DE MERS CU BUNICI SI CU VREO 2 MARTORI CA SUNT DE ACORD SA-TI CEDEZE PROPRIETATEA sau nu se opun.si e bine sa faci act de vanzare cumparare asta te ajunge undeva la 30 mil treaba asta.dar fiiind minora cred ca mai ai de asteptat pana devi majora ca sa poti face toate astea

| LiviuBz93 a răspuns:

Se cheama cadastru! Se masoara greu pentru ca se masoara cu un aparat numit teodolit.Si trebuie sa dea bani pentru ca se intocmeste cartea funciara.Nu stiu cati banithinking

| VyRuS112 a răspuns:

Ce treaba are cu namolul daca ii chemi si le dai bani trebuie sa vina