| Marta843 a întrebat:

Bună seara!
Ce posibilitate are un părinte în situația în care nu dorește să își deschidă un cont la bancă pentru a primi bursa copilului? Școala nu dorește să accepte dosarul fără cont bancar deschis.
Există vreo cerere pe care ar putea să o facă pentru a primi banii în numerar?
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca minorul are peste 14 ani poate deschide un cont curent bancar, la acre sa asocieze un card de debit, mergand la o unitate bancara cu un parinte.
Daca minorul este sub 14 ani un parinte poate depune cerere sa primeasca banii prin mandat postal, daca nu are un cont curent in care sa-i primeasca.

| Marta843 explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc!

1 răspuns: