| Petrutamiu99 a întrebat:

Buna seara, nu am reusit sa platesc prejudiciul judiciar in timp ce aveam inchisoare cu suspendare, am incercat sa platesc prin mai multe metode banii intorcandu-mi-se, s-a pus dosarul inapoi pe rol, daca reusesc sa platesc pana la data procesului as scapa de aplicarea pedepsei cu executare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei scapa de executare daca dovedesti ca ai facut plata dar beneficiarul a refuzat-o, deci nu este vina ta ca nu ai facut plata, dovedind astfel buna-credinta. Daca platesti sigur ca n-o sa fie revocata suspendarea.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 96.Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
(1)Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
(2)Dacă până la expirarea termenului de supraveghere persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, afară de cazul în care persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească."

| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja s-a repus pe rol, probabil ca de data asta vei face puscarie, pentru ca ai demonstrat ca nu esti serios si nu se poate avea incredere in tine, sa-ti platesti darile la stat, in termenul deja mentionat de judeactor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Yuoia a răspuns:

Ai toate actele/chitantele prin care ai vrut sa faci plata?
Dovedesti ca ai vrut sa o faci si nu e vina ta ca banii au fost refuzati.