| Dragooos a întrebat:

Buna seara, nu siu daca este in tocmai buna categoria intrebarea mea este daca din cei 2 proprietari ai unei case (mama, tata) unul a decedat (tata) daca mama mea ar vrea sa treaba casa pe numele baiatului(eu) celalante 2 sore ar putea ataca sau sa nu fie de acord incte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta nu poate trece pe numele tau casa, deoarece nu este proprietara pe intreaga casa, doar pe jumatate si numai aceasta jumatate o poate trece.
Dupa deces trebuie sa se faca mostenirea si, in cazul expus, mama va mosteni cota de 1/4 parte din jumatate (1/8 din intrega casa) iar cota de 3/4 parte din jumatate (3/8 din total) se imparte in mod egal tie si surorilor, fiecare va mosteni 1/4 din jumatate (1/8 din total).
Dupa mostenire mama voastra va avea 5/8 din casa si aceasta parte ti-o poate vinde sau dona, cu specificatia ca la decesul ei surorile vor putea cere reductiunea (reducerea) donatiei, deoarece le-a fost incalcata rezerva succesorala. Rezerva succesorala reprezinta jumatate din ce-ar fi mostenit daca nu exista contractul de donatie.

| trisoru a răspuns:

In primul rand sincere condoleante si imi pare rau, ai mei nu au patit nimic multumesc Domnului doar ca is despartiti, raspunsul meu este: In Romania ce ramane dupa parinti merge drept mostenire urmasilor, in cazul acesta voi 3, poa sa zica si sa scrie orice in testament, se imparte la 3, ti-o spun 100%, Bafta!