Întrebare recomandată | Deadman113 a întrebat:

Eu cu mama mea vom face succesiunea dupa tata care a decedat. Acesta a avut o casa pe numele lui din care eu voi lua 75% si mama 25%. Mama cu tata au avut inca o casa impreuna, din care din jumătatea tatalui eu voi lua 75% si mama 25%. Intrebarea e in legătură cu costul succesiunii. Este adevarat ca se calculeaza 1% doar din partea defunctului, adica costul de 1% din casa pe care au avut-o impreuna va fi doar din jumătate nu din toata. Asa ar fi normal.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, dar numai in cazul ca procedura succesorala este terminata la mai mult de 2 ani dupa moarte. Daca a fost terminata inainte de 2 ani nu se plateste impozitul pe succesiune, se plateste doar onorariul notarial si taxa pentru inscrierea in CF a dreptului de proprietate pe mostenitori.
Conform art.111, alin.(3) Cod fiscal, citez:
"(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale."

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde esti tu sigur ca i ei 75 % si mama ta doar 25% nu tu hotarasti ci notarul cum se impart bunurile ramase dupa tatal tau, si ea a fost sotia lui deci clar va mostenii mai mult decat tine, sau este mamă vitrega?

| Deadman113 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt legi frățică, nu hotareste notarul, sunteti colosali unii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Deadman113):

Bine colosalule sunt legi, unii se p pe ele de legi si i si fac dreptate singuri ăia cu bani, cei fara bani mor cu legea in mină, legea nu este aceiasi pentru toti, alora saraci nu li se face dreptate, iar celor bogati li se fac pe ne drept favoruri si privilegii.

| mihai69 a răspuns:

Tu iei 75% din 50%. Maică-ta ia restul, în calitate de soț supraviețuitor. Mai citește legile...

| anonimuIl a răspuns (pentru mihai69):

Așa a spus și el că are din a 2 casă - 75% din 50% jumătatea tatălui și 25% din 50% mama lui.
Cealaltă jumătate din casă e a mamei lui și nu intră la succesiune.
A scris corect cotele pe care le are la ambele case.

| mihai69 a răspuns (pentru anonimuIl):

Corect. Nu am fost eu atent; mă refeream la prima proprietate menționată. Abia acum am citit că era "pe numele lui" (adică din afara căsătoriei). Atunci cotele chiar sunt corecte și-mi fac 'mea culpa' pentru răspunsul eronat.