| ackym1 a întrebat:

Bună seara, polițistul de la rutieră ma poate amenda pentru tulburarea liniștii publice?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.5.(1) Contravenţiile se constată de către primar, împuterniciţii acestuia, de către ofiţerii sau agenţii de poliţie ori de către ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii din jandarmerie, precum şi, pentru faptele constatate în zona specifică de competenţă, de către poliţiştii de frontieră."

| Sofer a răspuns:

Poate sa te amendeze. Pastreaza linistea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? Ai de gând să o tulburi? laughing

| ackym1 explică (pentru anonim_4396):

Am tulburato deja, de fapt am făcut un șofer incult și am fost amendat cu 2000 lei cu posibilitatea de a plăti 200lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ackym1):

Wow! La noi se folosesc termeni din regnul animal și nimeni nu pățește nimic. :O

| ackym1 explică (pentru anonim_4396):

Soarta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate si chiar este indicat sa o faca.
Data viitoare, incearca sa numeri in gand pana la zece inainte de a deschide gura.