| octav005 a întrebat:

stie cineva prin ce metoda s-au vreun motiv anume ii pot cere sefului meu contractul de munca?
Pana in prezent nu am primit nimic legat de vreun contract, angajare.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarile sunt daca ai semnat un contract individual de munca si ai inceput munca.
Conform Codului muncii incheierea contractului este obligatorie, inainte de inceperea muncii.
Daca ai inceput munca atunci si n-ai incheiat CIM atunci poti solicita incheierea acestuia si este obligatoriu sa-l incheie si sa-ti dea un exemplar, altfel firma poate fi amendata.
Nu trebuie invocat un motiv special ci doar ca vrei sa ai contractul si ca asa prevede Codul muncii, citez:
"  ART.16.(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
  (2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă.
  (3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."

| octav005 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, si nu inteleg de ce nu ofera la nimeni. nici la colegii mei de, care au o vechime m-ai mare. acel contract? de ce il ascund?

| Ioandelasal a răspuns (pentru octav005):

N-am de unde sti, doar tu poti afla, intrebandu-ti seful sau persoana care se ocupa cu personalul la firma respectiva.

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Se prea poate ca firma repectiva sa practice "munca la negru"--- mai ales ca nici colegii tai nu au contract. Daca este asa, Inspectia muncii poate amenda atat firma cat si angajatii ( pentru ca au acceptat sa munceasca fara a se incheia un contract de munca)---- si amenzile sunt foarte mari!

| octav005 explică (pentru alessia5158):

Eu am verificat la casa de pensii si la casa de asigurari sanatate. si figurez in ambele.

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Acum cateva luni, noi doi, am mai avut o discutie pe aceasta tema. In ultimul raspuns al tau mi-ai spus ca ai facut o cerere la ITM (in scopul verificarii inregistrarii contractului tau). Daca ai primit un raspuns pozitiv(contractul este inregistrat), presupun ca motivul pentru care nu l-ai primit este din vina persoanei din firma in care lucrezi si care se ocupa cu contractele--- se prea poate sa le fi ratacit(al tau si al altora) prin vreun dosar! Ori ca n-are timp disponibil sa caute, ori ii este lene! Daca vrei neaparat sa ai hartia, n-ai decat sa o ceri cu insistenta --- este dreptul tau!

| octav005 explică (pentru alessia5158):

Da am intrebat de cerere. trebuie sa astept 30 de zile. si nu am mai insistat.
si da este adevarat. nu are nici unul dintre cei 8 angajati contractele.
firma lucreaza sub antrepriza. si unul dintre asociati, ca sunt doi patroni, a spus ca la firma asta nu se dau concedii. si eu mi am luat 10 zile lucratoare, sa vad daca plateste, unul dintre colegi i-a spus ca daca nu imi da banii eu nu mai vin. dar vad ca am primit niste bani pe zilele alea care am stat acasa, probabil ca nu au oameni de incredere si ca imi pot da demisia oricand.
dar sapt viit ii cer contractul, ce poate sa imi faca? sa ma dea afara. se gaseste de munca.

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Daca esti apreciat la locul de munca si foarte necesar vor face orice ca sa ramai in firma!

regis
| regis a răspuns:

Puteti baga superglue pe gaura cheii de la usa intrare.
winking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i ca ai nevoie la banca sa ceri un imprumut in Euro ca poate se gandeste sa-ti dea el imprumutul. Dar in Euro poate ca se fereste.

| dannys a răspuns:

Nu cred ca i-ti trebuie un motiv sa intri in posesia lui.Eu stiu ca trebuie sa ai tu unu, seful unu si itm-ul unu. Cere-l pur si simplu.