| giulya33 a întrebat:

Sunt divortata de un an si jumatate, am doi copii minori si mi-au fost incredintati in instanta cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, tatal lor nu are dreptul la vizita pentru ca nu a vrut sa se prezinte la proces. S-a judecat in lipsa acestuia. Intrebarea mea este: pot sa plec in vacanta impreuna cu copiii peste granita fara acordul tatalui? Nu l-a interesat soarta copiilor si nici pensie alimentara nu plateste... Va multumesc!

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa pleci linistita in vacanta, fara a avea acordul tatalului, deoarece copiii ti-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Ai nevoie doar de pasapoartele copiilor (sau poti sa-i inscrii in pasaportul tau) si de copia acelei hotarari.
In conformitate cu art. 30 alin. 1 lit c. din Legea nr. 248 /2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate prevede urmatoarele: Art. 30. "(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

DOATA are dreptate, dar te sfatuiesc sa ai la tine hotararea de incredintare a copiilor, in original sau in copie legalizata. Iar daca ai posibilitatea, fa si o traducere in limba tarii in care mergi. Stii tu: "actele vorbeste".

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Totul este corect, doar cu o precizare, nu se mai includ copiii în paşapoartele părinţilor! Li se emit paşapoarte individuale.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Totul este corect, doar cu o precizare, nu se mai includ copiii în paşapoartele părinţilor! Li se emit paşapoarte individuale.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal daca tatal nu are dreptul nici la vizita nu e nevoie, totusi mergi la un notar cu hotararea judecatoreasca si intreaba sa nu ai surprize.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si, pentru ca suntem tara tuturor posibilitatilor, iti sugerez in plus, ca, la momentul trecerii frontierei, sa ai pregatit si un telefon setat pe filmare, si doar cu o apasare sa-l pornesti, inaintede a da actele la control, incatsa poti avea o proba, daca ti sefac mizerii, ca sa dai spaga!, sau din prostie, sau rautate! Si sa insisti sa se prezinte, si sa-ti arate Legea care nu te-ar lasa, chipurile, sa iesi cu copiii!, tu avand, evident, toate actele necesare, si poate si ceva in plus, ca o dovada de la notar, sau judecator, ca ai toate actele necesare! Success! si, Bon voyage!

| IqStorm a răspuns:

În primul rând trebuie să ai la tine paşapoartele copiilor şi hotărârea judecătoarească. Nu îţi trebuie nici o traducere pentru sentinţă.

| giulya33 explică:

Multumesc celor care m-au elucidat in aceasta problema. Sa aveti o zi minunata!

| giulya33 explică:

Pt. Anonim: sunt si barbati iresponsabili; de ce sa se prezinte in instanta? Pentru ca asa isi apara drepturile de tata. Dar pe el nu l-a interesat asta. Nu trebuie sa-ti explic ce a fost intre noi. Aici am pus o intrebare iar raspunsul tau e total pe langa. Si pentru. ca sa-ti satisfac curiozitatea in privinta vizitelor, iti zic ca nu da un telefon sa intrebe daca sunt copiii bine, dar sa mai plateasca pensie alimentara?! Referitor la intrebarea ta aceea cu banii pe care ii astept pentru excursie... happy nu asteptam bani! Din nou ai citit gresit, am avut bani sa le ofer o vacanta frumoasa copiilor mei. Am serviciu, nu m-am bazat pe cei 33% din minimul pe economie pe care statul i-a stabilit drept pensie alimentara. O mama se sacrifica, pune bani deoparte pentru copii sa le poata oferi tot. Acum intreb eu: cum sunt majoritatea femeilor? Pt ca te vad cunoscator in materie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric. atat timp cat copiii sunt sub custodia ta, nu ai nevoie de acordul tatalui, caci nu mai are niciun drept asupra lor. practic, este tatal biologic, dar nu si cel legal.

iar in ziua de azi legea e mai presus de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista astfel de barbati. Daca era atat de iresponsabil, al doilea copil de ce l-ati facut impreuna? Pentru ce sa se prezinte in instanta? Instanta incredinteaza copiii mamei, indiferent de dorinta tatalui. Dar tu il lasi sa-si vada copiii, Sau vrei doar bani de plimbare in strainatate? Scuza-ma daca nu esti ca majoritatea femeilor