| Diaconu_Dragos_1998 a întrebat:

Buna seara, sunt elev, am 16 ani si lucrez la o firma mica ce fabrica cabluri si piese din plastic, lucrez la aceasta firma de aprox. 3 saptamani. Cand m-am angajat m-i s-a spus ca o sa lucrez 6 ore pe zi si o sa am salariul de 1050 lei dar in mana o sa am undeva la 750 lei, am intrebat de bonuri iar ei mi-au spus ca nu primesc bonuri deoarece sunt minor. aici si intrebarea mea: pot primi bonuri de masa daca sunt minor sau nu? multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici L.142/1998 privind tichetele de masa si nivi normele de aplicare nu contin prevederi exprese privind acordarea tichetelor de masa salariatilor, in functie de numarul de ore lucrat sau de varsta, singura prevedere este ca se acorda conform zilelor lucratoare dintr-o luna.
Criteriile pe baza carora se acorda tichetele se stabilesc de catre angajator, de regula prin negociere cu sindicatul si sunt prevazute in contractele colectiv si individual de munca.
Daca acordarea nu este prevazuta in CCM sau CIM atunci nu ai dreptul, asa ca studiaza aceste contracte.

| GabrielStn a răspuns:

Cel mai bine este sa discuti problema cu cineva care are cunostinte in acest domeniu, sau pe un forum/site precum avocat.net. Apropo, din ce oras esti?

| mihai69 a răspuns (pentru GabrielStn):

A întrebat deja și acolo. happy
On topic: din păcate, nu știu să răspund cu argumente solide, legale, la întrebare. Dar vreau să te felicit pentru că ești hotărât să obții toate drepturile ce ți se cuvin. Bravo!

| Diaconu_Dragos_1998 explică (pentru mihai69):

Multumesc frumos! Din pacate, pe elevi si studentii care nu au experienta ii cam iau de fraieri, iar noi nu spunem nimic pentru ca ne este frica ca o sa ne deie afara sau stiu eu ce, de lucru iti gasesti foarte usor, cap sa ai...